Pošesté se v Česku koná Den židovských památek, který zpřístupňuje veřejnosti jinak zavřené budovy. Velká část českých židovských památek zanikla během holokaustu.
Vandal na židovském hřbitově v obci Westhoffen na východě Francie u Štrasburku načmáral na 107 náhrobků svastiky a antisemitské nápisy. Na východě Francie v nedávné době podobných případů přibylo.
Podpis dohody je zásadním průlomem v několik let trvajícím sporu ohledně podoby lokality, která slouží jako park. Proti změnám se v minulosti vyslovila část obyvatel města i bývalé vedení radnice.
Na hroby někdo žlutou a modrou barvou namaloval nápisy v němčině a hákové kříže. Alsasko ještě v úterý navštíví i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Nejmladší účastnicí je osmnáctiletá Judith z Francie. Úpravy hřbitova pro ni představují první zahraniční dobrovolnickou zkušenost. Holešov si vybrala i proto, že její dědeček byl židovského původu.
Na židovském hřbitově v Teplicích je 21 hrobů sovětských vojáků nejspíš z roku 1942. Židovská obec a spolek rusky mluvících obyvatel Teplic ve spolupráci s ruskými úřady hledají jejich potomky.
Prostějov při opravách chodníku zboural zídku na zničeném židovském hřbitově. Podle vedení města šlo pouze o betonový obrubník. Židovská organizace, která usiluje o obnovu pietního místa, ale město nařkla ze zničení části historické zdi. A k jejímu podnětu se přidalo i ministerstvo kultury, které na konci července prohlásilo hřbitov za kulturní památku. Řízení kvůli odvolání města stále běží.
Část Nového židovského hřbitova v Praze je opravená. Renovace stovek náhrobků a tří velkých hrobek stála skoro šest milionů korun a restaurátorům trvala přibližně rok a půl. Výsledky projektu představila pražská Židovská obec. Dělníci při stříhání břečťanu narazili i na desku, která pocházela z několik metrů vzdálené hrobky.
Na židovský hřbitov dnes s lopatami a hráběmi vyrazí skupina dobrovolníků z Frýdku-Místku. A vyzývají i veřejnost, aby se k nim připojila. V rámci netradiční brigády totiž chtějí zvelebit jednu z mála kulturních památek ve městě, která roky chátrá a trpí pod nájezdy vandalů a lidí bez domova.
Na jihlavský židovský hřbitov umístili historikové náhrobní kámen Arnolda a Friedricha Mahlera. Bratři slavného hudebního skladatele Gustava Mahlera zemřeli v útlém věku a místo jejich odpočinku nebylo dlouhá desetiletí nijak označené.
Židovský hřbitov v Holešově na Zlínsku prochází nutnou údržbou, kterou provádí skupina zahraničních studentů. Hřbitov ze 17. století čistí mladí lidé z Číny, Jižní Koreje, Itálie, Španělska a Francie.
Beroun jedná o vybudování nového parku. Měl by vyrůst v sousedství židovského hřbitova. Majitel pozemku - Židovská obec - je plánu nakloněna. Pokud město předloží projekt, který se jí bude líbit a na který budou peníze, vznikne kolem hřbitova klidová zóna s lavičkami a udržovaným trávníkem.
Starý židovský hřbitov v Praze patří k deseti nejpozoruhodnějším hřbitovům světa. Turisté jsou asi nejvíc zvědaví na hrob rabi Löwa, který podle staré pověsti stvořil Golema. Mezi desítku nejzajímavějších jej zařadila ruská agentura Interfax s doporučením, aby prohlídku židovského hřbitova neminul žádný návštěvník Prahy.