U židovského hřbitova v Berouně by mohl vzniknout nový park
Beroun jedná o vybudování nového parku. Měl by vyrůst v sousedství židovského hřbitova. Majitel pozemku - Židovská obec - je plánu nakloněna. Pokud město předloží projekt, který se jí bude líbit a na který budou peníze, vznikne kolem hřbitova klidová zóna s lavičkami a udržovaným trávníkem.
Místní obyvatelé lokalitu kolem židovského hřbitova znají. K cílům nedělních procházek ale spíš nepatří. Oblast na rozhraní Berouna a Králova Dvora byla léta městskou periferií. Na konci devadesátých let se tam začalo stavět. Vyrostla tam řada rodinných i bytových domů. Z periferie se tak postupně stává takzvaně dobrá adresa.
„A dokonce tam teď je v jednání snaha postavit nějaké luxusnější zařízení pro zámožné seniory, takový lepší penzion,“ říká berounská starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci), která sama bydlí nedaleko. V březnu by se v oblasti měla začít stavět i soukromá základní škola.
O vzniku nového parku u židovského hřbitova v Berouně informoval reportér Petr Kološ
Židovský hřbitov v Berouně, stejně jako další židovský majetek po celé republice, spravuje společnost Matana. „Nás navštívili zástupci města a občanského sdružení Mýtinka a předestřeli svůj záměr, jak prostředí kolem židovského hřbitova uspořádat,“ říká za Matanu Mojmír Malý a pokračuje:
„My tento záměr velice vítáme, protože nám přijde pro dané místo velmi vhodný, tím, že dojde k určitému oddělení objektu hřbitova od okolní zástavby. Takže jsme ochotni pozemky pro ten účel poskytnout.“
Další jednání o dlouhodobé zápůjčce pozemků budou pokračovat, jakmile zástupci města a sdružení Mýtinka, které se o park dlouhodobě snaží, přinesou majitelům pozemků konkrétní návrh parku. Podle představ starostky Šárky Endrlové by mělo jít o něco velmi jednoduchého, co bude samozřejmě počítat i se stávající hřbitovní alejí.
„To je v podstatě neudržovaný, nesekaný trávník, je to takové neutěšené. Pokud by se to tam mohlo kultivovaně zatravnit a staří lidé či mámy s kočárky by si tam mohli sednout pod stromy, tak by to nebylo nic proti ničemu,“ vysvětluje starostka.
Peníze na park se iniciátoři pokusí sehnat přes Nadaci Partnerství. Doufají, že práce začnou už na jaře. Jestli všechno klapne, půjde o ojedinělou spolupráci tohoto druhu. „Máme prostory, které jsou u hřbitovů třeba zapojeny do veřejné zeleně, ale to je spíš nějaká setrvačnost. Ale že by konkrétně takto vznikalo něco nového, to si nevybavuji,“ tvrdí Mojmír Malý.
Na rekonstrukci hřbitova peníze nejsou
A jak to dopadne se samotným berounským židovským hřbitovem? Nic nového se nerýsuje. Projekt rekonstrukce je připravený léta, ale na realizaci nejsou peníze. „Rádi bychom, aby ten objekt sloužil k bydlení nějakého správce. Větší část by sloužila jako expozice, která by připomínala historii místní židovské obce a nějaké zvyklosti pohřbívání na židovském hřbitově a tak dále,“ popisuje plány Malý.
Hřbitov je nově navržený na prohlášení kulturní památkou, což by mělo pomoci při shánění peněz. „I když pro letošní rok finance na památky oproti loňskému roku zhruba o 30 procent poklesly, což je až téměř skandální, takže to pokračování je trochu v nedohlednu. Ale objekt je zajištěn, má novou střechu, neteče do něj. Takže i kdyby se 10 let nic nedělo, tak z našeho pohledu nám to nějak dramaticky nevadí,“ konstatuje Mojmír Malý.
Romantici vědí, že i neopravený hřbitov má své kouzlo. Možná ještě větší než po rekonstrukci. Rozjímat o tom bude možná brzy možné z nových laviček kolem.