Židovský hřbitov na Zlínsku čistí zahraniční studenti

Židovský hřbitov v Holešově na Zlínsku prochází nutnou údržbou, kterou provádí skupina zahraničních studentů. Hřbitov ze 17. století čistí mladí lidé z Číny, Jižní Koreje, Itálie, Španělska a Francie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holešovský židovský hřbitov čistí osm zahraničních studentů z pěti států.

Holešovský židovský hřbitov čistí osm zahraničních studentů z pěti států. | Foto: Pavel Sedláček

Nachystat nářadí, rozdělit si úkoly a práce může začít. Mezi studenty je to sice samý cizinec, ovšem s devatenáctiletou Číňankou Siao-chang Pcheng se dá mluvit česky. Studuje totiž v Pekingu kromě ekonomie také bohemistiku a posledních osm měsíců strávila v Praze.

„Ještě v semestru jsem přemýšlela, jak tady můžu zůstat déle, protože potom se musím vrátit do Číny. A tak jsem hledala nějaké dobrovolnické projekty a potom jsem viděla tento workcamp. Židovská kultura mě hrozně zajímala, tak jsem se přihlásila,“ říká Číňanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mladými brigádníky ze zahraničí natáčel redaktor Českého rozhlasu Pavel Sedláček.

Studenti na hřbitově především sečou a odvážejí trávu, odstraňují náletové dřeviny a upravují okolí náhrobků. Druhý nejstarší moravský židovský hřbitov jich má přes dva tisíce.

„Ve Španělsku existuje organizace, která nabízí podobné programy, jako je ten holešovský,“ vypráví další z účastníků dvoutýdenní brigády, Španěl Jorge Serrano.

Brigádu v Holešově si vybral, protože ho baví židovská kultura. "Mě hodně zajímá židovská kultura a vůbec vše, co se této problematiky týká. Probíhá tu zrovna i týden židovské kultury, viděl jsem koncert židovské hudby a bylo to moc pěkné," dodává Španěl.

Devatenáctiletá Číňanka Xiaohang Peng umí výborně česky, studuje totiž bohemistiku. | Foto: Pavel Sedláček

Práci brigádníkům ztěžují vedra. „Bývá to obvyklé, že je tu horko velké. Tak děláme většinou do rána do oběda, pak se jdeme najíst přes to největší horko,“ vysvětluje vedoucí brigády Michaela Ondráčková.

Mezinárodní brigáda na židovském hřbitově v Holešově potrvá dva týdny a skončí 2. srpna.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme