Východ se mění na výheň. Teploty v Rusku překonávají rekordy a stoupají až k 35 stupňům
Rusové se potýkají s vlnou veder. V Moskvě po dva dny za sebou padly více než staleté denní rekordy a řeka Moskva protékající metropolí dosáhla teploty jako v Černém moři, uvedli meteorologové. Teploty v mnoha dalších městech se vyšplhaly i nad 35 stupňů Celsia. Teplotní rekordy podle médií padají napříč zemí od pobřeží Tichého oceánu přes Sibiř až po evropskou část země.
V Moskvě, kde v legendární zimě může teplota klesnout i ke 40 stupňům pod nulou, naměřili ve středu 32,7 stupně Celsia, což o půl stupně překonalo rekord pro tento den, naměřený v roce 1917, poznamenala agentura Reuters s odvoláním na meteorologické středisko Fobos. O den dříve v metropoli padl rekord naměřený v roce 1890, uvedl podle agentury Interfax vedoucí hydrometeorologického střediska Roman Vilfand. Poznamenal také, že vzhledem k teplým nocím se voda v řece Moskvě oteplila na 24-25 stupňů, čímž se přiblížila teplotě vody naměřené například v letovisku Soči u Černého moře.
Vychytávky v boji s vedrem: aplikace pomůže lidem zůstat ve stínu, v Indii mají kvůli horku pojištění
Číst článek
Horké počasí prudce zvýšilo poptávku po klimatizacích a ventilátorech. Moskvané také zkonzumovali rekordní množství zmrzliny a ochlazovali se i studenými nápoji. Cestujícím v metru a v mnoha vlacích se rozdávala voda.
Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyzval obyvatele metropolitní oblasti, která má více než 20 milionů obyvatel, aby se preventivně chránili a nevycházeli ven v době, kdy je přes den největší horko. I ve čtvrtek má teplota vzduchu vyšplhat přes 30 stupňů. Varoval také, že na pátek předpověď slibuje bouřky a kroupy a prudký pokles teploty. Třicetistupňový žár se má ale vrátit už od pondělka.
Jinde ale není přinejmenším do konce týdne na obzoru žádná známka ochlazení od vlny veder, která propukla před pěti dny. Jen v úterý bylo po celém Rusku a anektovaném Krymu překonáno asi 40 denních teplotních rekordů, napsal server The Moscow Times. Nejvyšší teplota - 38,7 stupně Celsia - byla naměřena ve vesnici Mamakan v Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře a třeba v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska naměřili 35,9 stupně Celsia.
Meteorologové pokládají začátek letošního července za nejteplejší v celé éře globálního oteplování. Žár je ještě větší než na začátku července 2010, kdy Rusko zažilo jednu z vln veder s největším počtem obětí ve své historii. Horké a suché počasí také podporuje šíření požárů na Sibiři a na Dálném východě.