Policie neobviní dvojici kvůli křivému svědectví v kauze Čapí hnízdo. Podnět podal soudce Šott
Policie zřejmě neobviní finanční ředitelku společnosti Agrofertu Petru Procházkovou a bývalého manažera kongresového areálu Čapí hnízdo Františka Šlingra z křivé výpovědi. Kriminalisté případ odložili, podle nich nejde o podezření z trestného činu, uvedla ve čtvrtek Česká televize. Rozhodnutí ještě přezkoumá dozorující žalobkyně. Kriminalisté se případem zabývali z podnětu soudce, který případ padesátimilionové dotace řešil.
Soudce Jan Šott podezíral Procházkovou a Šlingra, že u soudu neříkali pravdu. Kriminalisté ale dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a případem se proto nebudou dále zabývat.
Přezkum reklamy na Čapím hnízdě chyby nenašel. Nejvyšší státní zastupitelství přesto zvažuje kontrolu
Číst článek
„Policejní orgán věc dne 26. června 2024 odložil,“ potvrdil České televizi vedoucí žalobců v Praze 2 Tomáš Svoboda. Dozorová státní zástupkyně má lhůtu 30 dní, aby rozhodnutí prozkoumala a věc případně vrátila policii k prověřování.
Dlouholetý člen představenstva firmy Imoba Šlingr ve výpovědi tvrdil, že obžalovaný tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) do vedení Čapího hnízda nezasahoval a při jednání s marketingovými specialisty byl jen prostředníkem. Podle soudce s nimi ale Babiš komunikoval a oni ho vnímali jako faktického šéfa.
Procházková pak před soudem mimo jiné popřela, že jednala o úvěru pro Farmu Čapí hnízdo. Uvedla, že působila při oslovení banky pouze jako zprostředkovatel pro obžalovanou Janu Nagyovou (ANO). Její výpověď byla podle Šotta v rozporu se slovy bankéře Filipa Koutného i vnitřními záznamy banky.
V souvislosti s aktuálním odložením připomněla, že policisté už dříve odložili Šottův podnět na stíhání dalšího bývalého manažera Čapího hnízda Tomáše Raka. Ten se podle soudce mohl dopustit vydírání, když neúspěšně požadoval peníze po Agrofertu a pak změnil svoji výpověď.
Kauza reklamy na Čapím hnízdě zůstává odložená. Státní zastupitelství nebude zasahovat
Číst článek
Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
Městský soud v Praze ale letos v únoru už podruhé dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem. Obdobně rozhodl už loni, nepravomocný rozsudek však odvolací soud zrušil. Státní zástupce i nadále trvá na tom, že byla společnost vyvedena účelově, proti rozsudku se znovu odvolal. Babiš a Nagyová obžalobu od počátku odmítají.