„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Soudce Jan Šott podezíral Procházkovou a Šlingra, že u soudu neříkali pravdu. Kriminalisté ale dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a případem se nebudou dále zabývat.
Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby. Do kauzy by se mohl vložit nejvyšší státní zástupce.
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.
V některých kauzách jsou již pravomocné rozsudky, ve většině z nich ale soudy buď rozdaly podmínky, nebo se jimi stále ještě i po letech zabývají. To se týká i kauzy Čapí hnízdo nebo ROP Severozápad.
Vyžádalo si „záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci“, jak pro iROZHLAS.cz. a Radiožurnál potvrdila tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Ta může už podruhé nařídit dohledovou prověrku.
Policisté se podle dřívějších informací zabývali podezřením, že 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 od firem z Agrofertu ve skutečnosti nešlo na reklamu, ale pomáhalo Čapímu hnízdu splácet úvěr.
„Jsme svědky toho, že ministr vnitra poklepává po kalendáři na střeše svého ministerstva“ říká Vondráček. „Je tady velmi jasně řečeno, že tam žádný politický tlak nebyl,“ argumentuje právník Němeček.
Odvolací soud kritizoval Šotta, že v kauze Čapí hnízdo přikládal velkou váhu technickému dozoru na stavbě farmy Janu Barešovi. Soudce jeho důležitost zmírnil, i tak ale zůstal klíčovou postavou.
„Jsem z toho rozpačitý, protože práce s indiciemi, kterých se důkazní tma týká, mohla být trošku jiná, než jak s nimi pracoval soudce,“ míní investigativní reportér týdeníku Respekt, Jaroslav Spurný.
Soudce kauzy Čapí hnízdo Jan Šott původně nařídil dva jednací dny, ve kterých měl znovu rozhodnout o vině Andreje Babiše a Jany Nagyové. Nakonec stačil jeden.
Expremiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (oba ANO) jsou v kauze Čapí hnízdo nevinní, rozhodl soud. Soudce Jan Šott čte rozsudek, následně ho zdůvodní. Verdikt není pravomocný.
Soudce Šott měl díky tomuto muži za to, že se Babiš nejdříve rozhodl farmu osamostatnit, a až potom žádat o evropskou dotaci. Takovou hypotézu ale vrchní soud odmítl.
Původně měli kriminalisté termín pro dokončení vyšetřování už 25. prosince. Jak ale před Vánoci avizoval mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala, bylo pravděpodobné, že dojde k proloužení lhůty.
V případu čelí obvinění expremiér Andrej Babiš z ANO a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Původní osvobozující verdikt zrušil v polovině září pražský vrchní soud, a případ se tak vrací na začátek.
„Nemáme pomalé rozhodování soudu. Ze statistik deset let nazpátek vyplývá, že trestní řízení v těch běžných věcech trvá do jednoho roku,“ vysvětluje pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Odvolací senát Vrchního soudu v Praze nesouhlasí s tím, jak soudce Jan Šott pracoval s důkazy v kauze Čapí hnízdo. I proto prvoinstanční rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.
Předsedkyně soudního senátu Petra Blažková ukončila dokazování už v úterý, když zamítla výslechy několika svědků pro nadbytečnost a přistoupila k závěrečným řečem.
Na začátku ledna pražský městský soud zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Rozsudek nyní vrchní soud zrušil.
Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí Hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.