Babiš, Půta i regionální šíbři ODS i ČSSD. Přehled největších kauz spojených s evropskými dotacemi
S penězi, kterými Evropská unie podporuje méně rozvinuté regiony, je v Česku spojena řada kriminálních kauz. Škody se pohybují od jednotek milionů k desítkám miliard korun. V některých kauzách již jsou pravomocné rozsudky, ve většině z nich ale soudy buď rozdaly podmínky, nebo se případy stále ještě i po letech zabývají. To se týká i mediálně nejznámější kauzy Čapí hnízdo i té největší: ROP Severozápad.
Většina případů se týká doby, kdy bylo rozdělování peněz decentralizované a rozhodovalo o nich osm úřadů Regionálních operačních programů (ROP).
Kontroverzní dotace: Česko se za 20 let v EU dorovnalo rozvinutějším státům. Problém je odliv mozků
Číst článek
Zahrnovaly jednotlivé „regiony soudržnosti“, v nichž se (kromě Prahy a Středočeského kraje) slučují dva až tři kraje. Hlavní zodpovědnost tak ležela na krajských politicích a úřednících. Tento systém fungoval pro rozdělování eurodotací v letech 2007–2013.
Do té doby se jednalo o centralizované rozdělování na ministerstvu pro místní rozvoj, kdy měli krajští politici spíše poradní hlas. Od roku 2014 pak funguje opět centralizovaný operační program pod ministerstvem pro místní rozvoj.
ROP Severozápad
Kauza ROP Severozápad bývá označována za největší dotační podvod v Česku týkající se evropských peněz. Táhne se už druhou dekádu.
Exsenátor Novák neuspěl s ústavní stížností. Zákaz vycestování není tak dlouhý, aby porušoval jeho práva
Číst článek
Případ se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji v letech 2008–2011. Policie se jím začala zabývat už v roce 2013, hlavní líčení před krajským soudem ale začalo až v roce 2021 a v případu je obžalovaných 27 lidí.
Jde o bývalé hejtmany, krajské radní, podnikatele či vysoké úředníky. Podle státního zástupce se podíleli na ovlivňování projektů za více než 14 miliard korun a byli obviněni mimo jiné z poškozování zájmů Evropské unie.
Hlavní tváří kauzy je vlivný podnikatel a bývalý senátor za ODS a starosta Chomutova Alexandr Novák. Obžalováni jsou mimo jiné i bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný, kteří zmíněné kraje řídili v inkriminované době.
Předchůdce Vaňhové v čele Ústeckého kraje Jiří Šulc z ODS dostal v roce 2018 tříletou podmínku za porušení povinnosti při správě cizího majetku a bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz strávil několik let ve vězení za ovlivňování projektů, přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Podle obžaloby požadoval po žadatelích o evropské dotace desetiprocentní provize.
Program ROP Severozápad byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. Evropská unie vyměřila za chyby sankci 2,7 miliardy korun.
ROP Jihozápad
V září 2013 uložil soud tříleté podmíněné tresty bývalému šéfovi úřadu ROP Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj) Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi.
Aby to nebyly investice pro investici. Klíčová je příprava projektů, říká ministr Bartoš o eurodotacích
Číst článek
Oba zasahovali do schvalování a hodnocení výběru jednotlivých projektů a žádostí o dotace. Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na více než 300 milionů korun.
Vrchní soud v Praze v červnu 2014 Trnkovi tříletou podmínku potvrdil, Půlpytla obžaloby zprostil. Oba čelili ještě další žalobě, podle níž umožnili obcházet systém pro hodnocení projektů, zde je ale v únoru 2016 vrchní soud zprostil.
Podle Aktuálně.cz je v pozadí kauzy podnikatel Pavel Dlouhý, označovaný za jihočeského kmotra ODS.
Podle zjištění Radiožurnálu z roku 2018 Trnka spravuje rozsáhlé pozemky v Hluboké nad Vltavou, mimo jiné historický dvůr Vondrov připomínající soukromý hrad, kde Dlouhý slavil šedesáté narozeniny. Právě do projektů v Hluboké pak v době, kdy úřadu ROP Jihozápad šéfoval Trnka, šly desítky milionů z evropských peněz.
ROP Severovýchod
Případ ze severu Čech je spojený se dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012–2014 za téměř 100 milionů korun. Společnost na ně chtěla čerpat dotace, vyplaceno nebylo nic.
Metrostav uzavřel dohodu o vině a trestu v kauze, ve které je obžalován i hejtman Půta. Ten vinu odmítá
Číst článek
V případu bylo postupně obžalováno 13 lidí, mezi nimi je i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), a pět firem včetně Metrostavu. Krajský soud sice v květnu 2020 všechny obžalované včetně Půty a také čtyři firmy osvobodil, vrchní soud ale verdikt zrušil. Kauzu tak znovu projednává liberecký krajský soud.
Půta, který vede kraj od roku 2012, korupční jednání opakovaně odmítl. Metrostav ale v lednu uzavřel s žalobcem dohodu o vině a trestu, v níž se přiznává i k uplacení hejtmana.
Půtův obhájce zaslal soudu návrh, aby dohodu neschválil. „Statutární zástupci Metrostavu, kteří nebyli z ničeho obviněni a kteří o údajných událostech před deseti lety nemohli nic vědět, se plošně přiznali ke všemu, co státní zástupce napsal do obžaloby, včetně předání úplatku pro mě. Na oplátku jim státní zástupce otevřel cestu k veřejným zakázkám. Taková nabídka se neodmítá,“ uvedl k tomu sám hejtman.
ROP Střední Čechy
S obdobím fungování Regionálních operačních programů souvisejí také další známé kauzy, mezi nimi i dotace na projekt Čapí hnízdo, kvůli kterému stanul před soudem (a nedávno byl podruhé nepravomocně osvobozen) expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Padesátimilionová dotace na farmu původně pocházela z ROP Střední Čechy, během trestního řízení ale Evropská komise v roce 2017 Českou republiku vyzvala, aby výdaje na Čapí hnízdo vyňala z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Tak se i stalo, v létě 2018 navíc byla celá dotace vrácena.
ROP Střední Morava
V únoru 2020 si pravomocný trest vyslechli někdejší vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj) Karel Holoubek a podnikatel Jaroslav Šesták v kauze nelegálního čerpání evropských dotací. K peněžitým trestům jim tehdy olomoucký vrchní soud uložil také podmíněné tresty ve výši dvou let a deseti měsíců.
Podle soudu se oba dopustili trestného činu, když v letech 2012 a 2013 manipulovali s monitorovací zprávou týkající se Hotelu Morava v Otrokovicích a dotace 5,8 milionu korun.