Exsenátor Novák neuspěl s ústavní stížností. Zákaz vycestování není tak dlouhý, aby porušoval jeho práva

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele a bývalého senátora Alexandra Nováka, jemuž justice uložila zákaz vycestování. Zákaz souvisel s Novákovým obviněním v kauze údajných machinací s dotacemi v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Omezení pohybu začalo v roce 2017. Šlo o součást podmínek propuštění z vazby, spolu s kaucí 15,8 milionu korun.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Novák na snímku z roku 2012.

Alexandr Novák na snímku z roku 2012 | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Novák si stěžoval například na to, že více než pět let nemohl navštívit ani Německo. Přitom má německé občanství.

Podvedla stát téměř o 100 milionů. Elektrárna, kterou rozjížděl Alexandr Novák, musí zastavit výrobu

Číst článek

Opakovaně se obracel na různé soudy včetně Ústavního, avšak neuspěl, většinou s vysvětlením, že omezení svobody pohybu ještě netrvá tak dlouho, aby znamenalo porušení ústavně zaručených práv. Nyní už je porušení práv a svobod neoddiskutovatelné, uvedl Novák v poslední stížnosti.

Ústavní soud v anonymizovaném usnesení připomněl, že justice sice loni omezení nezrušila, ale zmírnila. Místo obecného zákazu vycestování krajský soud využil jiný paragraf, který umožňuje předsedovi senátu z důležitých důvodů a na konkrétně vymezenou dobu povolit výjezd do zahraničí, například kvůli pracovní cestě.

Právě zmírnění režimu vyhodnotil Ústavní soud jako „zásadní a relevantní“ okolnost. „Na uvedeném postupu a závěrech obecných soudů na pozadí veškerých okolností zkoumané věci nelze shledat nic neústavního,“ stojí v usnesení.

Podezřelé rozdělování dotací

Trestní kauza, ve které figuruje 27 lidí, se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji od května 2008 do září 2011.

Dva z 27 obžalovaných v kauze ROP Severozápad chtějí dohodu o vině a trestu. Ostatní vinu odmítají

Číst článek

Mezi obžalovanými jsou bývalí hejtmani, radní, podnikatelé, vysocí úředníci. Bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Kušnierz původně vypověděl, že o podpoře jednotlivých projektů se radil s podnikateli Novákem a Danielem Ježkem, které pak obžaloba označila za hlavní aktéry organizované zločinecké skupiny.

V březnu však Kušnierz u krajského soudu svou výpověď změnil a nově uvedl, že nikoho neposlouchal, nebyl nikomu podřízený a neví o tom, že by někdo ovlivňoval hodnotící proces.

Policie i státní zástupce po něm prý chtěli velkou kauzu. Soud prvního stupně bude obžalobu projednávat celý rok, chce vyslechnout téměř stovku svědků.

Přijetí úplatku

Novák byl v letech 2000 až 2006 senátorem za ODS.

Kušnierz z kauzy ROP se bojí o život. Machinace řídil Ježek, Novák do nich nemluvil, vypověděl

Číst článek

V roce 2012 byl potrestán za přijetí úplatku, který dostal jako starosta Chomutova za zprostředkování prodeje akcií města v Severočeské energetice a Severočeské plynárenské společnosti. Za mřížemi strávil dva roky a měsíc, z vězení odešel v červnu 2015.

Kvůli kauze ROP Severozápad Nováka na Štědrý den 2016 na žádost české strany na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zadržela německá policie. Strávil deset měsíců v německé vazbě, než byl vydán Česka.

Je stíhán pro jednání kvalifikované jako osm různých trestných činů, tím hlavním je organizátorství ke zneužití pravomoci úřední osoby ve prospěch zločinecké skupiny. V případě uznání viny mu hrozí až 16 let ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme