Kontrola Hamásu v Gaze už není taková, jako bývala. Daří se zločineckým gangům, časté je rabování

V Pásmu Gazy sílí otevřená kritika Hamásu. Lidé prosí Boha, aby členům hnutí vzal život. Další vyzývají vůdce, aby se s Izraelem dohodli na příměří. Válka narušila sociální struktury v Gaze a kontrola Hamásu už není taková, jaká bývala. Kvůli oslabení se tak daří zločineckým gangům, píše BBC.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži se procházejí mezi troskami po izraelských úderech v oblasti uprchlického tábora Nuseirat, kde byla zachráněna izraelská rukojmí

Muži se procházejí mezi troskami po izraelských úderech v oblasti uprchlického tábora Nuseirat, kde byla zachráněna izraelská rukojmí | Foto: Abed Khaled | Zdroj: Reuters

V Gaze sílí otevřená kritika Hamásu, a to jak na ulicích, tak na internetu. Někteří veřejně kritizují Hamás za to, že rukojmí ukrývá v bytech poblíž rušného tržiště, nebo že odpaluje rakety z civilních oblastí.

Obyvatelé BBC sdělili, že nadávky a proklínání Hamásu jsou nyní na ulicích a trzích běžné. „Lidé běžně říkají, že nás Hamás zničil nebo dokonce prosí Boha, aby členům Hamásu vzal život,“ uvedl jeden muž. Někteří se dokonce ptají, k čemu útoky na Izrael ze 7. října byly. Další vyzývají své vůdce, aby se s Izraelem dohodli na příměří.

Izraelský vyjednavač: Desítky rukojmích jsou stále naživu, nemůžeme je tam nechat dlouho

Číst článek

V podpoře váhají i někteří z vlastních řad hnutí Hamás. Jeden z vysoce postavených členů Hamásu řekl, že útoky byly šíleným a nevypočítaným skokem.

„Ze své práce pro Hamás vím, že se na útok sice dobře připravili vojensky, zanedbali ale domácí frontu. Nevybudovali pro lidi žádné bezpečné úkryty, neměli v záloze dostatek potravin, paliva ani zdravotnického materiálu. Pokud já a moje rodina tuto válku přežijeme, opustím Gazu při první příležitosti,“ uvedl.

V Gaze jsou ale stále lidé, kteří jsou Hamásu oddaní, a po letech represivní kontroly, je těžké určit, nakolik teroristické hnutí ztrácí podporu a nakolik se odpůrci cítí být schopni říci svůj názor.

Z průzkumu veřejného mínění, které provedl think tank Palestinské centrum pro výzkum politiky a průzkum veřejného mínění, vyplývá, že téměř dvě třetiny respondentů v Gaze jsou spokojeni s Hamásem. Což je zhruba o 12 p.b. více než v prosinci. Většina z nich by také po skončení války upřednostňovala vládu Hamásu před jakoukoliv jinou možností.

Opozice vůči hnutí existovala již dlouho před začátkem války v říjnu, i když většina z ní zůstávala ze strachu z represí skryta.

Kromě konkrétních svědectví, je těžké odhadnout, jak se podpora skupiny mění.
„Musíme je podporovat, protože jen oni rozumí válce. Kritika pouze slouží okupačnímu režimu Izraele. Budeme je podporovat do posledního dechu,“ uvedl 26letý Jihad Talab, který Hamás podporuje.

Izrael hlásí zneškodnění klíčového člověka Hamásu, měl mít na starosti vývoj a výrobu zbraní

Číst článek

V posledních palestinských volbách v roce 2006 získalo hnutí 15 z 24 křesel na území. O rok později Hamás násilně vyhnal z Gazy jednotky palestinské samosprávy, což způsobilo roztržku s konkurenčním hnutím Fatah. Následně převzali správu celého pásma Gazy.

„V Gaze většina lidí kritizuje to, co Hamás udělal, vidí děti žít ve stanech a urážky na stranu vůdců hnutí se tak staly běžnou záležitostí,“ říká Ameen Abed, politický aktivista, který byl před válkou mnohokrát zatčen za vystupování proti Hamásu. Po devíti měsících války je ale podle něj tamní disent stále běžnější.

„Mají ale stále velkou podporu mezi těmi lidmi, kteří se nacházejí mimo Gazu. Podporují je ti, kteří sedí pohodlně ve svých domovech pod klimatizací, ti kteří neztratili své děti, budoucnost či domov,“ uvádí dále politický aktivista Abed.

Chaos a anarchie

Lidské zoufalství a vleklá válka narušují sociální struktury v Gaze a kontrola Hamásu už není taková, jaká bývala. Čtyři pětiny obyvatel Gazy jsou vysídleny a často pobývají v několika dočasných přístřešcích.

Na některých místech vládne chaos, částečně v důsledku izraelských zásahů nejen na vnitřní složky Hamásu, ale také na policii, která je zodpovědná za pouliční kriminalitu. S oslabením kontroly se tak daří zločineckým gangům, které rabují čtvrti a konvoje s humanitární pomocí.

Humanitární pomoc v Gaze rozkrádají gangy. I bez bombardování se lidé bojí vyjít, popisuje zpravodaj

Číst článek

Některé humanitární organizace hlásí pravidelné kontroly své činnosti ze strany místních představitelů teroristického hnutí. Na internetu se často šíří videa, na nichž neoficiální složky Hamásu střílejí zločinecké gangy, které jsou přistiženi při takovém rabování.

Další zdroj sdělil, že poté, co Izrael stáhl své jednotky z jedné oblasti v Gaze, zabil Hamás desítky lidí, při vyřizování účtů se zločineckými skupinami. Zaměstnanec z humanitární organizace působící v Gaze popsal situaci jako „naprostý chaos a stav anarchie.“ Uvedl, že se v důsledku války zcela rozpadl občanský pořádek.

Izraelský premiér Netanjahu ale opakovaně slíbil, že dokud nebudou zničeny vojenské a vládní schopnosti Hamásu, bude ve válce pokračovat.

Z dalšího průzkumu veřejného mínění palestinského think tanku, vyplývá, že většina obyvatel Gazy stále viní z války spíše Izrael a jeho spojence než hnutí Hamás. Poté, co ale izraelské rodiny zveřejnily video zachycující únos vojákyň jednotkami Hamásu, někteří obyvatelé v Gaze začali zpochybňovat, zda jsou útoky na ženy v souladu s islámským učením.

Kritika Hamásu v Gaze je stále ostřejší a rozpory ohledně jeho vlády v Gaze se stávají zřetelnějšími. Z války s Izraelem se tak rodí nový boj, a to o kontrolu veřejného mínění v samotné Gaze.

ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme