Stará černá skládka se po povodních objevila u Labské boudy v Krkonoších. Něco z ní skončí v muzeu

Stovky kusů nádobí, rozbité talíře, lahve, železné cedule, dráty. Tohle všechno a spoustu dalších věcí ukrývá rozsáhlá černá skládka nedaleko Labské boudy v Krkonoších na Trutnovsku. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku ji objevili náhodou po zářijových povodních. Na místě spolupracují s archeologem, některé původně vyhozené věci skončí v muzeu.

Fotogalerie Trutnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Půjdeme teď po turistické cestě asi 300 metrů a tam to potom mezi smrky uvidíme. Tak pojďte.“ Pracovníci Správy Krkonošského národního parku vyrážejí společně s archeoložkou od Labské boudy. Po pár desítkách metrů jsme dorazili na místo. Nutno říci, že se nacházíme v klidové zóně národního parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pracovníci Krkonošského národního parku prozkoumávají černou skládku nedaleko Labské boudy

„Proto také tato černá skládka zůstávala tak dlouhou dobu stranou pozornosti. Je už zarostlá a do tohoto prostoru lidé nechodí. Teď jsme to objevili náhodou po povodních,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

„Určitě budeme zvlášť třídit sklo. A já si budu říkat, co bych vzala do muzea. To by šlo do banánovek. A zbytek bych třídila jako normální odpad. Vypadá to, že to jsou věci z doby, kdy stará Labská bouda vyhořela. To znamená z konce 60. let minulého století,“ říká archeoložka a muzejnice Správy KRNAP Olga Hájková.

Vidíme, že se jedná o nejrůznější odpad. Ale zatím převažuje sklo a porcelán. „Ty věci jsou hodně zlomkovité, v torzálním stavu. Máme v plánu udělat také sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím.“

První vzácnější artefakt

„Je to historický hrníček, krásný nález. Ten určitě půjde do muzea. Je sice bez ouška, ale v docela pěkném stavu,“ usmívá se Olga Hájková.

Dá se odhadnout, jak vlastně tato černá skládka vznikla? „Můžeme se jen domnívat, že pochází z nějakých 70. let minulého století, kdy si nikdo nedělal starost s tím, co kam vyvezou,“ vysvětluje Radek Drahný.

Prozkoumávání staré černé skládky u Labské boudy v Krkonoších bude pokračovat ještě několik dní. A její následná likvidace bude podle vedení Krkonošského národního parku velmi náročná.

Kateřina Kohoutová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme