Secesní mistr Alfons Mucha má v Praze od pátku nové muzeum. Díla největšího dekorativního umělce světa vystavují v zrekonstruovaném paláci Savarin. Nabídne až na 150 exponátů.
Modely od věhlasných módních návrhářů jsou součástí stálé výstavy a najdete je tak vedle tapisérií, keramiky, precizně zpracované zbroje i předmětů z dob Napoleona III.
V dopise francouzské ministryni kultury Rachidě Datiové, který zveřejnil pařížský deník Le Parisien, šéf muzea Laurence des Cars varoval, že stovky let stará budova je v žalostném stavu.
Přesně touto cestou se před necelý rokem rozhodla jít Oblastní Galerie v Liberci. Systém dobrovolného vstupného tam platí na stálé expozice, za krátkodobé výstavy návštěvník stále musí zaplatit.
Památku z roku 1852 poslední desítky let podemílá řeka Smědá při každé povodni. Koryto se prohloubilo natolik, že voda vymlela podloží pod základy a budova tak má narušenou statiku.
„Je to opravdu unikát. Máme doklad o jejich osídlení v otevřené krajině, dříve jsme měli nálezy pouze z jeskyní,“ říká archeolog Roman Sirovátka pro Český rozhlas Liberec.
Abertamy jsou městem s více než 150letou tradicí zaniklé výroby kožených rukavic. Díky místnímu muzeu však odkaz na rukavičkářské řemeslo přetrval až do dnešních dnů.
Návrat do starých časů umožňuje Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo z domu, v němž pracoval fotograf Josef Seidel. Díky jeho synovi se dochoval ateliér a 140 tisíc negativů.
Využití budovy věznice se Anna Stránská věnovala asi polovinu svého třiatřicetiletého života. „Petici za důstojné využití prostoru jsme iniciovali už v roce 2009,“ popisuje.
Vzhledem k tomu, že původní těleso lanovky se nedochovalo, současná správa muzea se rozhodla vytvořit jeho repliku podle dobových plánů a historických fotografií.
„Kuchyně restaurace je mikrokosmos pozdního kapitalismu. Jsou založené na velkém tlaku na výkonnost, jsou tam lidé z nejrůznějších částí světa, kteří ale nemají čas se pořádně poznat,“ říká režisér.
„Ty věci jsou hodně zlomkovité. Máme v plánu sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím,“ říká archeoložka Olga Hájková.
Požár zachvátil školu na začátku srpna. Nejprve začala hořet střecha Obchodní akademie v ulici Sokola-Tůmy. Oheň se následně přes složitou střešní konstrukci rozšířil i na základní školu.
Město Plzeň začalo chystat muzeum v domě číslo 19 na Klatovské třídě. Vojenské německé velitelství tu 6. května 1945 podepsalo kapitulaci. V pozdějších dobách na místě sídlila Městská vojenská správa.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
„Já to beru tak, že i když to tady dělám už osmým rokem, je tu stále co vylepšovat, doplňovat. Dům má další úžasné prostory, kde připravuju expozici, jako je stará školní třída,“ říká Kopálek.
Obraz pocházející z období okolo roku 1534 bude prodán v lednové dražbě aukčního domu Christie’s v New Yorku. Muzeum a rodina se rozdělí o výtěžek podle dohody, jejíž podrobnosti jsou důvěrné.
Výstava představuje osudy lidí, kteří byli označeni za cikány a stali se obětí nacistického rasového pronásledování. Divákům je přiblíží autentické rodinné fotografie a audiozáznamy vzpomínek.
„Na začátku se tam vykresluje samotný kostel a postupně ho pohlcují plameny. A potom také zvon, který se kvůli tomu požáru roztavuje,“ popisuje autorka výstavy pro Český rozhlas.
Návštěvníci si třeba přiťuknou s horníkem a nebo ochutnají typický oběd hornické rodiny. Vedle bývalé šachty navíc vyroste nová budova turistického centra. Projekt by se měl začít stavět na jaře.
Výstava s názvem Od šlapacího autíčka k formuli představuje sbírku dětských vozítek shromážděnou Lukášem Očenáškem. Nejstarší je z 20. let 20. století.
Skladatele Leoše Janáčka v Brně připomíná památník, který je ale ve špatném stavu. Vlhkost a plíseň ohrožuje i skladatelovy rukopisy zapsané na seznamu UNESCO.