Neandrtálci v Turnově? Archeologové objevili unikátní zbytky přístřešků a ohniště z doby před 128 tisíci lety
Archeologové v Turnově na Semilsku narazili na unikátní důkazy osídlení člověkem neandrtálským. Našli zhruba čtyřicítku objektů z období středního paleolitu, konkrétně z poslední doby meziledové, která se datuje do doby 126 až 115 tisíc let před naším letopočtem. Při stavbě výjezdového centra záchranné služby objevili pravděpodobně zbytky přístřešků a ohniště. Nálezy budou dál zkoumat, říká archeolog muzea Českého ráje v Turnově Roman Sirovátka.
Při výstavbě výjezdové centra záchranné služby se podařilo prokázat přítomnost archeologických objektů zahloubených do jílovité spraše. Můžeme je datovat do širokého rozmezí zemědělského pravěku, vysvětluje Muzeum Českého ráje v Turnově na svém facebookovém účtu.
Jedná se o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem (126-115 tisíc př. n. l.). Nálezové situace, jak zní odborný název, byly pohřbeny pod spraší o mocnosti až 180 cm, která vznikla navátím v poslední době ledové (110-10 tisíc př. n. l.), doplňuje muzeum na facebooku.
Mocná žena na trůnu. Archeologický objev v Peru ukazuje, že mu kdysi vládla matriarcha
Číst článek
Nález se podle muzea dá označit za stanici lovců a sběračů, vybudovanou skupinami člověka neandrtálského. Časové zařazení potvrzuje například nález jaspisového škrabadla a dalších drobných úlomků předmětů.
„Je to první lokalita tohoto typu u nás, možná dokonce i ve střední Evropě, protože z tohoto období známe nálezy pouze z jeskyní. Je to opravdu unikát, že tady máme doklad sídliště v otevřené krajině,“ říká pro Český rozhlas Liberec Sirovátka.
Bližší charakter nalezenin budou vědci dále zkoumat.