Po skončení archeologických prací se prostor dočká další proměny. Na místě bývalého parkoviště vznikne nové náměstí, které navrhli architekti jako klidovou a odpočinkovou zónu.
Stavbaři opravují jez a s odkrýváním vrstev hlíny a sedimentů pracovníkům kadaňského muzea a Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech pomáhal i nadšený bagrista.
Guatemalská džungle vydala další mayské město. Objevila ho tam česko-slovenská výprava za pomoci umělé inteligence. Jak velkým přínosem je AI pro archeologii?
Ještě v průběhu odkrývání naleziště představili objevy novinářům. Vedoucí archeologického výzkumu Jan Vizner upozornil, že výzkum stále probíhá a datace je tak poměrně zkreslená.
Martin Golec se dlouhodobě věnuje výzkumu archeologické lokality zvané Býčí skála. „Lidé do jeskní ukládali vozy a cenné předměty,“ vypráví v rozhovoru archeolog.
Granáty, pancéřové pěsti a další torza zbraní z druhé světové války nacházejí archeologové na stavbě dálnice D3 u hranic s Rakouskem. Kolem Dolního Dvořiště a Rybníku prošlo roku 1945 několik armád.
Přestože průzkum zdaleka neskončil a o celé řadě nálezů archeologové zatím mluvit nechtějí a nemohou, je jasné, že celá oblast je mimořádně bohatá na nálezy ze všech možných dob.
Replika studny je tvořena dobovými nástroji i původními postupy. Archeologové tak mohou prakticky ověřovat původní řemeslnou dovednost, stejně tak jako metody i způsob uvažování předků.
Podle hlavního archeologa Miomira Korače se objev podařil při vykopávkách na hlavní ulici Viminacia, které bylo hlavním městem římské provincie Moesie.
Studnu vědci veřejnosti poprvé představili 9. ledna 2019. Podle datování pomocí letokruhů byly dubové kmeny použité na její konstrukci pokácené mezi lety 5256 až 5255 před naším letopočtem.
„Jedna věc je odhalovat 2000 let staré pozůstatky zkázy a zcela jiná – srdcervoucí a nepochopitelná – je současný úkol pátrat po důkazech o našich sestrách a bratrech,“ uvedl Izraelský památkový úřad.
Novinář Michal Komárek považuje legislativní procesy kolem výstavby za záruku ochrany životního prostředí. Premiérův poradce Štěpán Křeček se nebrání řešení detailů za pochodu.
Kromě nálezů stop pravěkého osídlení vědci našli také několik stříbrných mincí, které dokládají, že v jeskyni na přelomu 14. a 15. století fungovala tajná penězokazecká dílna.
Konkrétně archeologové objevili razidlo opatřené trnem, olověnou kovadlina a formu k odlévání stříbrných prutů. S tímto objevem by mohli vyhrát památkářskou cenu Patrimonium pro futuro.
Loď je vydlabaná z kmene dubu, podobná plavidlům, které mořeplavci používali před osmi tisíci lety. V polovině června na Egejské moře vypluje jedno jedenáctimetrové plavidlo pro dvacet lidí.
„Pod zem vyšleme signál a podle jeho odrazu poznáme, co se pod povrchem skrývá. Na základě znalostí jsme schopni interpretovat, o co se jedná," říká archeolog.
Archeologové stále častěji využívají ve své práci moderní technologie. To, co není pouhým okem vidět, jim pomáhá odhalit třeba rentgen nebo počítačová tomografie.
Pohřebiště u Roštění pochází z období markomanských válek mezi Germány a Římany. „Šlo o bojovníky, kteří se sem posunuli nejspíš z středního, východního Polska a svedli tu potom boje,“ říká archeolog.
„Připomíná tak trochu papiňák, jenom se do něj nedávalo jídlo, ale oděvy, případně ložní prádlo, které bylo potřeba odvšivit. Celé zařízení bylo napojeno k parovodu,“ popisuje archeolog.