Jak prezident Donald Trump zasáhl do česko-slovenských vztahů

Český premiér Petr Fiala (ODS) se v uplynulých dnech velmi snažil sedět u stolu, kde se evropské země radí, jak reagovat na nevyzpytatelné jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa nejen o Ukrajině. Slovenský premiér Robert Fico se zúčastnil nedaleko Washingtonu konference konzervativců z celého světa, aby si vyslechl od Trumpa slova: „Děkuju Ti, Roberte, rád Tě vidím.“ A přivezl si fotografii s jeho spolupracovníkem Elonem Muskem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico při svém projevu na konferenci konzervativců CPAC

Slovenský premiér Robert Fico při svém projevu na konferenci konzervativců CPAC | Foto: Annabelle Gordon | Zdroj: Reuters

Fico na konferenci řečnil – na rozdíl od lídra francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Jordana Bardelly, který své plánované vystoupení zrušil poté, co někdejší poradce Donalda Trumpa Stephen Bannon při projevu hajloval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Jak prezident Donald Trump zasáhl do česko-slovenských vztahů

To jsou zásadní nová fakta o česko-slovenských vztazích. Je úplně jedno, že si šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár plete ministryni Janu Černochovou (ODS) s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vypráví cosi o zasahování Česka do slovenských záležitostí. Prohlubující se propast mezi politikou obou zemí je jinde.

Je možné zkoumat, zda premiér Fiala využil všech možností, jak příkladně proukrajinské Česko dostat do centra evropských příprav na jednání s Trumpem. Ale je nepochybné, že zásadní zájem České republiky, aby byla i v příštích desetiletích suverénní svobodnou zemí, správně hájí v rámci EU a NATO.

Fico, Putin a Trump

Kdežto Fico úplně stejný zájem Slovenska vyjednává s Vladimirem Putinem, který napadl Ukrajinu, a nadbíháním Trumpovi, který tvrdil, že válku začala Ukrajina a prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „diktátora bez voleb“, jehož účast na jednáních o míru není nutná.

Že Trumpovy výroky podobné Ficovým schvaluje stále více politiků ještě neznamená, že jsou správné a že přinesou spravedlivý a udržitelný mír.

Spíš naopak. Když Trump a jeho lidé předem vylučují členství Ukrajiny v NATO, když vydírají Kyjev prostřednictvím smlouvy o využití jeho nerostného bohatství, nebo když odpírají také Evropanům účast na jednáních o ukončení války, pro existenční zájmy Ukrajiny a tím pádem celé Evropy, jsou to velmi nepříznivé zprávy.

Bezpečnostní záruky tak nezíská ani Česko, natož Slovensko, které má východní hranici s Ukrajinou a je součástí regionu, na který si dělá Putin nezastřeně nárok.

49:27

Trump vypouští balonky a dohoda o Ukrajině bude vypadat jinak, soudí velvyslanec při NATO

Číst článek

Falešná démonizace Putina?

Když při druhém výročí vpádu Ruska na Ukrajinu mluvil Fico o „falešné démonizaci Vladimira Putina“ a že válka začala „běsněním ukrajinských neonacistů“, bylo to nepochopitelné a nepříjemné.

Ale dnes je situace jiná, protože kvůli jednání Donalda Trumpa se hrozba pro Evropu stává reálnou. Může se stát, že USA vycouvají z poválečných bezpečnostních záruk pro starý kontinent a jejich prezident dohodne mír na Ukrajině, který Putina povzbudí k další agresi na Západ.

Bezpečnost, suverenita a svoboda Česka, Slovenska, Polska, pobaltských a dalších zemí se ocitá ne v teoretickém, ale skutečném ohrožení. Efektivně bránit se mohou jen společně v NATO i se slabší rolí Spojených států a v rámci EU.

Na spolehlivosti každého partnera velmi záleží, může rozhodnout o osudu té které země. Trump dostal i česko-slovenské vztahy do nové situace.

Nejde o slovíčka, ale o život. Východ, nebo Západ. A Fico je Východ, bohužel.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme