Hledá se lék na Alzheimerovu chorobu. Vědcům má pomoci 100 milionová dotace

Desítky tisíc lidí v Česku bojují s nevyléčitelnou Alzheimerovou chorobou. Na trhu jsou zatím dostupné jen léky, které jejich nemoc zpomalí a utlumí příznaky. Přípravek, který by uměl nemoc mozku vyléčit, je zatím v nedohlednu. V jeho hledání má motivovat i nová dotace pro badatele.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alzheimerovou chorobou trpí v Česku přes sto padesát tisíc lidí, nejčastěji postihuje lidi staršího věku (ilustrační foto)

Alzheimerovou chorobou trpí v Česku přes sto padesát tisíc lidí, nejčastěji postihuje lidi staršího věku (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Obyvatelstvo v Evropě postupně stárne. Jednou z hlavních výzev současné medicíny je proto najít lék na Alzheimerovu chorobu. Poslední lék, který pomáhá ale jen zpomalit příznaky, se dostal na trh už před deseti lety. Od té doby vědci a lékaři marně zkoumají, jak by se nemoc dala vyléčit zcela. V hledání zázračného přípravku je teď může motivovat další výzkum, který mezi badatele rozdělí víc než sto milionů eur, informoval Český Rozhlas Plus.

„Babičku si pamatuju jako organizátorku, takovou přísnou paní od rány, nenechala si nic moc líbit, nemluvila sprostě. Teďka je to paní, která kouše a kope lidi kolem sebe. Nepamatuje si, kdo jsem, je to úplně jiný člověk - je to až neuvěřitelné, jak se ta choroba projeví a jak člověka změní,“ popisuje pětatřicetiletá Dominika, matka tří dětí, která měla se svou babičkou vždycky blízký vztah. Před zhruba deseti lety ale přišla rychlá a nečekaná změna.

Sklenkou vína proti cukrovce. Malé dávky alkoholu pomáhají v prevenci diabetu, tvrdí Dánové

Číst článek

„Přijde mi, že to přišlo přes jednu zimu. Začala se najednou probouzet v noci, že musí jít zachránit svého syna a odcházela v pyžamu z bytu,“ dodává.

„Je to unikátní onemocnění z pohledu farmaceutického průmyslu. Snaží se už generaci přinést nový přípravek - ale velmi neúspěšně. Všechny tyto přípravky skončily v klinickém testování, protože nenaplnily očekávání, nebo měly zásadní vedlejší účinky. To je hrozné, to jsou miliony dolarů, které k tomu natekly, a nevedlo to nikam,“ říká Jakub Dvořáček ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Největším problémem je fakt, že nikdo vlastně neví, co přesně nemoc způsobuje, a tím pádem lékaři netuší, co mají vlastně léčit. Právě proto teď farmaceutické firmy ve spolupráci s Evropskou Unii nabízí dotace pro klinická pracoviště a další zájemce, kteří by pomohli záhadu vyřešit.

„V současné době máme rozběhnutou druhou vlnu výzev projektu IMI - což je evropská spolupráce farmaceutického průmyslu a evropské komise. Ten akademický svět se tam unikátně propojuje s tím, kdo bude ty léky vyrábět. A jedna z takových dominantních oblastí a která je pro české akademiky a klinická pracoviště zajímavá je vlastní vývoj a spolupráce v oblasti nových přípravků a sledování a indikace pacientů s Alzheimerovým onemocněním,“ vysvětluje Dvořáček.

„V současné době máme čtyři látky, které se používají. Ale neumíme ji vyléčit, jen zpomalit progres a ty látky jsou účinné jen pět let. Ten pacient se pak stejně stává dementním a stejně to pak vede ke smrti. Poslední látka byla registrovaná v roce 2002.“

Jana Hroudová (lékařka farmacie)

„U Alzheimera nepůjde teď jen o vývoj léku ale spíš o to, aby se dřív odhalily příčiny a první příznaky nemoci. Ta poslední výzva v IMI není zaměřena na vývoj účinné látky, ale na hledání příčin, které způsobují Alzheimera a na identifikaci projevů. To jsou klíčové momenty a ty nám pak pomůžou i k odhalení té příčiny. Kvůli tomu, že ji neznáme tak umíme jen tlumit ty příznak,“ dodává.

Lékařka farmacie Jana Hroudová, která se podílí na výzkumech Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice říká, že testování léku může trvat i deset let. A právě tak dlouho už odběhlo od chvíle, kdy byla schválená zatím poslední účinná látka, kterou máme na trhu. Ani ta ale nemoc nevyléčí.

Vybraní zájemci výzvy IMI dostanou dotace dohromady za 130 milionů EURO. Kromě výzkumu v oblasti Alzheimerovi choroby půjde část z peněz i do oblasti očkování starší populace nebo vývoje léků. V Česku už se do předchozích výzev úspěšně zapojilo 7 pracovišť.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme