Čeští lékaři úspěšně bojují proti žloutence typu C. Díky nové metodě je léčba výrazně kratší

Česko si připomíná Světový den hepatitidy. Nejhorší následky má žloutenka typu C. Může se vyvinout v cirhózu nebo rakovinu jater. Českým lékařům se ji ale daří vyléčit téměř ve všech případech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto)

Injekce, injekční stříkačka, test krve (ilustrační foto) | Foto: tOrange.us, CC BY 4.0

Lékaři z pražského IKEMu bojují proti žloutence úspěšně. Pacienty léčí poslední tři roky novými léky, které mají podle prvních výsledků téměř stoprocentní úspěšnost.

Léčba trvá jen tři měsíce, zatímco s předešlými léky to byl téměř rok. Podle hepatologa z IKEMu Jana Šperla má nová metoda lepší výsledky díky tomu, že zastavuje množení viru v játrech.

„Nové léky přesně zasahují do těch jednotlivých míst. Jsou přesně zaměřeny tak, že blokují jednotlivé stupně množení viru. Jsou přesně cílené proti hepatitidě C,“ popisuje pro Radiožurnál Šperl.

Léčbu hradí pojišťovna a může ji podstoupit každý, kdo trpí hepatitidou typu C v pokročilé formě. Mohou to být jak lidé před transplantací jater, tak po ní.

Podle IKEMu má v Česku tuto chorobu asi 40 tisíc lidí, každý rok se pak objeví asi tisícovka nových případů.

Žloutenka - způsoby přenosu u jednotlivých typů | Foto: Český rozhlas

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme