Roboti připravovali pizzu, teď vyrábí kompostovatelné obaly. Americká firma se tak snaží omezit odpad
Zbavit se odpadu a ještě k tomu získat kvalitní hnojivo na zahrádku. Takové výhody přináší kompostování. Ne každý má v okolí domova pro kompost místo, ale taky je málokterý odpad kromě zbytků jídla kompostovatelný. V době, kdy oceány nenávratně poškozují tuny plastového odpadu, se s tím snaží bojovat jedna americká firma - a to s pomocí robotů.
Pizza připravená robotickou linkou a upečená v dodávce cestou k hladovému zákazníkovi. Tím firma Zume zaujala před čtyřmi lety i velké investory. Její šéf Alex Garden ale nebyl s firemní praxí úplně spokojený.
„Naše krásná pizza bez konzervantů ztrácela v klasické krabici na kvalitě od chvíle, kdy se dopekla, do chvíle, kdy jsme ji doručili, tolik, že nám nepřišla dost dobrá. Tak jsme navrhli novou krabici na pizzu,“ popisuje Garden.
Dnes je Zume oddaný výrobě obalů, které můžete sami zkompostovat na dvorku za domem během 90 dní, jak uvádí reportáž televize CNBC. Firma tak chce světu pomoct zbavit se plastových a dalších problematických obalů.
„Podle OSN bude v roce 2050 v oceánech víc plastu než ryb. Plasty jsou už tak všudypřítomné, že každý člověk na světě sní týdně množství plastu odpovídající jedné kreditní kartě. Plast je úžasný, zázračný materiál, jeho užitečnost poháněla řadu vymožeností, ze kterých dnes jako spotřebitelé po celém světě těžíme. To, co dělá plast skvělým, má ale bohužel katastrofální následky,“ dodává šéf Zume.
Neefektivní recyklace
Ve Spojených státech se v roce 2018 vyrobilo 14,5 milionu tun plastu. Řádně zrecyklovat se ale podařilo jen devět procent plastového odpadu. Zbytek skončil na skládkách nebo skrze export, nejčastěji do asijských zemí, v oceánech.
Dobře se nedaří recyklovat ani kovové nebo papírové obaly. Krabičky z polystyrénové pěny, typicky na jídlo s sebou, jsou technicky recyklovatelné, ale není to ekologicky ani ekonomicky efektivní, a řada amerických měst a států je proto zakázala.