Rusko spustí sériovou výrobu raket Orešnik, prohlásil Putin. Ukrajina už připravuje obranu

Raketa Orešnik (Líska), kterou Rusko ve čtvrtek zaútočilo na ukrajinské město Dnipro, jde do sériové výroby. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého má země již nyní zásobu těchto střel. Šéf Kremlu zdůraznil, že raketu podobného typu žádná jiná země nevlastní a že ji nelze sestřelit.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Valeriy Sharifulin/Sputnik | Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na úder na Dnipro podle Reuters řekl, že Kyjev s partnery již pracuje na vývoji protivzdušné obrany, která by dokázala čelit novým hrozbám.

24:20

Povolit Ukrajině používání raket je na místě, míní Knotek. ‚Zcela adekvátní reakce,‘ souhlasí Nerudová

Číst článek

Zelenskyj ve večerním projevu řekl, že svět musí na použití ruské rakety vážně odpovědět, aby se Putin zdráhal konflikt rozšířit a aby pocítil jasné důsledky svých kroků. Dodal, že použití cizí země k vyzkoušení nové zbraně k šíření teroru je mezinárodní zločin.

Rusko raketu středního doletu proti Ukrajině nasadilo v odvetě za to, že ruské síly zaútočily americkými raketami ATACMS a britskými střelami Storm Shadow na ruské území.

„Proti takové střele neexistuje na světě žádný prostředek k jejímu zachycení,“ řekl Putin s tím, že Rusko bude pokračovat v testování tohoto systému. „A to i v bojových podmínkách v závislosti na ohrožení,“ uvedl.

Skvělá práce

Raketu označil Putin za skvělou práci domácí školy raketového inženýrství a zdůraznil, že to není modernizace staršího sovětského systému, ale zcela nová zbraň. Rakety, jako je Orešnik, jsou podle prezidenta klíčové pro zajištění ruské bezpečnosti a územní celistvosti. Řekl také, že to není zbraň hromadného ničení, ale vysoce přesná střela.

Rusové na východě Ukrajiny postupují. Za den získají zhruba 300 metrů území

Číst článek

O Orešniku je známo jen málo, přesto několik expertů upozornilo na to, že to nemusí být zcela nově vyvinutá raketa. Často v souvislosti s úderem na Dnipro zmiňují raketu RS-26 Rubež, která vychází z RS-24 Jars, která je známá jako Topol-MR. Ukrajinská rozvědka zase uvedla, že raketa je mobilní systém Kedr (Cedr). Serveru RBK Ukrajina vyvozuje, že tento systém je evolucí rakety Rubež.

Héloïse Fayetová z francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI) řekla agentuře AFP, že je zarážející nesoulad mezi dosahem střely a vzdáleností od cíle. Raketu s dosahem asi 5500 kilometrů odpálili Rusové z Astrachaňské oblasti, která leží na pobřeží Kaspického moře.

Jako místo startu server RBK Ukrajina zmiňuje konkrétně vojenskou střelnici Kapustin Jar, která je od Dnipra vzdálena asi 800 kilometrů. Vzhledem k relativně blízké poloze některá média uvádějí, že raketa vůbec neopustila atmosféru. Let trval až do dopadu 15 minut.

Česko nepožádá o prodloužení výjimky ze zákazu dovážení ruské ropy. Rozšíří ropovod TAL

Číst článek

Experti se shodují, že raketou vyslalo Rusko signál Ukrajině a jejím západním podporovatelům. S tím podle estonské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice souhlasí také estonské ministerstvo obrany.

„Teprve uvidíme, zda bude následovat použití něčeho podobného, ale byl to spíše politický vzkaz, protože mezikontinentální balistické rakety jsou výrazně dražší než zbraňové systémy používané na denní bázi,“ řekl Gert Kaju, který má na ministerstvu na starosti obranné kapacity.

Nejmenovaný americký činitel podle Reuters zpochybnil Putinův výrok o dostatečné zásobě raket Orešnik. Poznamenal, že je to experimentální zbraň, takže Rusko bude mít jen omezený počet kusů, což neumožní jejich pravidelné nasazení na bojišti.

Už ve čtvrtek večer Putin o Orešniku řekl, že dosahuje více než desetinásobku rychlosti zvuku, a nedokážou ho sestřelit ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě. Zároveň varoval, že Moskva by tyto prostředky mohla použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby jimi dodané střely vypouštěli na Rusko.

Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov mezitím řekl, že jeho agentura je připravena rychle a výrazně zvýšit výrobu přesných raket.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme