Peněz do vědy, výzkumu a inovací jde v Česku v poměru k HDP skoro stejně jako ve vyspělých zemích. Problém je spíš ve spolupráci v trojúhelníku univerzity, inovační centra a průmysl.
„Robot sleduje zadaný cíl, například ochránit životní prostředí, ale úvahami se může dostat k tomu, že aby dosáhl cíle, musí uškodit lidem nebo skupině lidí,“ vysvětluje analytik Dalibor Vavruška.
Japonsko je připraveno odebrat z poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě vzorek roztaveného jaderného paliva. „Chtějí získat třígramový vzorek, který si rozvrtají v laboratoři,“ říká odborník.
Budou mít zemědělci kvůli AI systémům méně práce? „Systémy, které se vyvíjejí, naopak řeší to, že zaměstnanců, kteří chtějí v zemědělství pracovat, není dostatek,“ přibližuje děkan Petr Bartoš.
Kravín na farmě rodiny Novákových v Oboře u Malšic na první pohled vypadá obyčejně. Uvnitř ale najdete robota, který se o zvířata stará a šetří práci personálu. Krávy se k němu samy chodí podojit.
Frustrace z testů CAPTCHA proniká na sociální sítě, do populární hudby i vtipů. „Zdá se to jen mně, nebo ty testy ‚nejsem robot‘ začaly být těžší?“ ptá se britský komik Whitehall.
Robot je konstruovaný tak, aby se hned dokázal zorientovat v jakémkoli neznámém prostředí, například v chodbě nebo jeskyni. Využívá k tomu právě prostorové senzory.
Vedení některých škol studentům využívání umělé inteligence umožňuje i ve známkovaných pracích, pokud to dopředu oznámí. To má rozvíjet i kritické myšlení.
Humanoidní robot je doposud velkou výzvou. „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje Tomáš Svoboda z ČVUT.
Virtuální Irena měla volajícímu poskytnout základní informace o provozu nemocnice, pacienta objednat, nebo pomoci s předpisem léků. Personálu tak usnadní jeho každodenní práci.
„Tam, kde my na hydrantu strávíme deset minut čistého času, co vytéká voda, tak technik nechá vodu vytékat hodinu dvě, protože mají menší průtok,“ přibližuje Ručka z firmy Voda Brno.
Na rodinné farmě Ráječek na okraji Brna spoléhají na nového pomocníka, kterému se říká „prodloužená ruka agronoma“. Je to robot, který usnadňuje práci ve skleníku při pěstování rajčat.
Maker Faire je festival, který patří vědcům, vynálezcům, ale i milovníkům robotiky a moderních technologií. Tento víkend zavítal na brněnské výstaviště.
Po průzkumu jižního pólu Měsíce, při kterém indický robot mimo jiné potvrdil přítomnost síry, byl přístroj uveden do spánkového režimu. Extrémně nízké teploty lunární noci ho možná zničí.
Co se na první pohled zdá jako zápletka akčního hollywoodského trháku, je ve skutečnosti reálným plánem australské vlády. Kočky domácí, které nemají přirozeného nepřítele, se na kontinentu přemnožily.
„50 až 60 procent min je sovětského nebo postsovětského původu a ty dobře známe. Narazili jsme ale i na úplně nové a museli jsme si je dohledat na internetu,“ vysvětluje pyrotechnik.
„Ve výzkumu bychom rádi roboty vybavili schopností vnímat okolní prostředí a interagovat s ním i za různých podmínek, které nejsou dopředu přesně předprogramované,“ přibližuje Josef Šivic.
Ačkoliv se o umělé inteligenci začalo hovořit až v posledních měsících, pro filmový průmysl nejde o novinku. „AI dokáže výrazně urychlit práci a tím i snížit finanční nároky,“ vysvětluje režisér.
Úřad rozhodl, že až do ukončení řízení zakazuje robotovi ChatGPT používat osobní údaje italských uživatelů. Společnost OpenAI má 20 dnů na to, aby zavedla opatření, která reagují na výtky úřadu.
Umělá inteligence se čím dál více stává součástí běžných životů. I když jsme sami její vývojáři, jejímu fungování plně nerozumíme. Má umělá inteligence emoce? A jak se vypořádá s etikou?
Novinka od vývojářů z OpenAI je sice v lecčem přelomová, umí se například rozhodnout, že na některé otázky související s návody na trestnou činnost neodpoví.