Lyžař Bank se učí znovu závodit. Pomoc našel u bývalého kouče Bodeho Millera

Čelist zlomená na padrť, vykloubené rameno, zraněné koleno a ještě před tím záhadný virus, který ho málem zabil. To všechno v posledních dvou letech překonal Ondřej Bank. Teď český lyžař znovu získává závodní praxi - naposledy ve Val d´Isere - a věří, že olympijské hry v Soči pro něj ve 33 letech mohou být životními. Pomoci mu v tom má i bývalý šéftrenér americké reprezentace, který stál za úspěchy olympijských vítězů Teda Ligetyho nebo Bodeho Millera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování - Ondřej Bank mezi dvěma koly obřího slalomu na mistrovství světa

Lyžování - Ondřej Bank mezi dvěma koly obřího slalomu na mistrovství světa | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Když Ligetymu bylo patnáct let a vybíral se tým na fotbal, tak vždycky zůstal jako největší looser vzadu. Byl tak nešikovný, že se neuměl trefit ani do tenisového balonku. Během dvou let se ale na lyžích změnil v totálního blázna, který jezdí nejlíp na světě," vypráví Ondřej Bank o jedné ze zásluh Phila McNichola.

Ten u amerického týmu skončil, převtělil se do pořadatele komerčních závodů v Itálii, ale trénování mu chybí, a tak začal volně spolupracovat s českými lyžaři, hlavně právě s Bankem.

Přehrát

00:00 / 00:00

S bratry Bankovými natáčel ve Val d´Isere Jan Kaliba

A je to vlastně tak trochu krajanská výpomoc, protože McNichol se oženil s vnučkou legionáře ze Šumperka, odkud pochází také Ondřej Bank i jeho bratr a trenér Tomáš.

"Je to sice jeho druhá manželka, dědu ale ještě poznal, stejně jako všechny jeho historky. Třeba jako tu o legendární bitvě u Dunkerque, kterou prošel. Byli jsme i v kostele, kde zabili parašutisty, kteří spáchali atentát na Heydricha, protože právě děda jeho manželky byl v jednotce, která to měla provést," vzpomíná Tomáš Bank a pokračuje.

Je to skvělé, těší Ondřeje Banka povedený návrat po zdravotních problémech

Číst článek

"Vypátrali jsme i příbuzné ve vesnicích kolem Šumperka. Ti byli úplně v šoku, šlo totiž o normální vesnickou rodinu, která nebyla dál než v Olomouci, a najednou jí u branky zazvonili nějací Američani. Když jsme pak vlezli do kuchyně a vysela tam fotka toho dědy, tak to bylo hodně emotivní, všichni brečeli. Tady už jde o něco víc než jen o profesionální zájem," vysvětluje, proč se renomovaný americký trenér Phil McNichol nabídl ke spolupráci, za kterou si nic neúčtuje a která zatím spočívala v pohovorech na začátku sezony.

Ladit budou hlavně psychiku

"Zatím jsme si povídali hodně o psychice, třeba o vítězné mentalitě Američanů. Já jsem například byl schopný dát v tréninku Kosteličovi vteřinu a půl, v další tréninkové jízdě jsem byl ale až šestý. To jsou právě věci, které se musí doladit. Člověk může umět lyžovat, musí to ovšem předvést i v závodě," říká Ondřej Bank o výpomoci od bývalého kouče olymijských vítězů Bodeho Millera nebo Teda Ligetyho.

Oba dva budou příští týden hvězdami exhibice, kde se pojede o rekordních 75 tisíc eur, tedy o nejštědřejší odměnu, kterou může lyžař v jednom závodě získat.

Pořádá ji právě Phil McNichol den před Vánoci v italském Trentinu, kam se teď z Francie přesouvá i Ondřej Bank. V lednu před Hrami v Soči už by měl mít jeho nový americký pomocník volnější program a jejich spolupráce by měla být intenzivnější.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme