Kurs 31° navedl plavkyni Pechanovou na trasu MS 2011-OH 2012

Velkou bojovnici v sobě ukázala na probíhajícím mistrovství světa dálková plavkyně Jana Pechanová. Ta po strhujícím závěru závodu na 10 kilometrů získala na světovém šampionátu na zmíněné trati 7. místo a potvrdila svoji pozici na špici světového dálkového plavání. Zároveň si splnila svůj největší cíl, se kterým do Číny odlétala - postup na olympijské hry v příštím roce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gesto Jany Pechanové v cíli, v dlani drží Pechanová postup na OH 2012

Gesto Jany Pechanové v cíli, v dlani drží Pechanová postup na OH 2012 | Foto: Michal Jurman

Pechanová se tak stala vůbec první českou plavkyní, které se podařilo na londýnské Hry s předstihem dostat. Na náročné trati Jinshan City Beach si na čtyřech dvou a půl kilometrových okruzích od začátku zkušeně hlídala čelní skupinu a v obrovském horku a více než třicetistupňové vodě šetřila síly na poslední stovky metrů.

,,Nedokážete si představit, kolik mě to stojí sil. Možná víc psychických, než fyzických," popisovala po konci více než dvouhodinového závodu svoje momentální rozpoložení Pechanová. Ta nakonec doplavala necelých 16 sekund za suverénní Britkou Payneovou, která se stylem start-cíl snažila od začátku roztrhat tvrdým tempem celý startovní balík čítající 56 jmen, což se jí nakonec také podařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurs 31° navedl plavkyni Pechanovou na trasu MS 2011-OH 2012

,,Pořád jsem uháněla, strašlivé tempo, byla jsem úplně uvařená. V prvních dvou kolech jsem nestíhala občerstvovat, vždycky jsem zakufrovala na nějaké bójce. Byl to opravdu náročný boj," potvrzuje o jak těžký šlo závod i jeho druhá česká účastnici Silvie Rybářová.

Ta nakonec skončila se ztrátou více než tří a půl minut na vítězku na 29. místě. Některé ze závodnic ale podobné štěstí neměly, aby závod vůbec dokončily. Klimatické podmínky společně s teplotou vody nad třicet stupňů například nezvládla Italka Consingliová, kterou odvezla sanitka a znovu se tak rozvířily debaty o tom, zda je v pořádku po zdravotní stránce plavat v podobně teplé vodě.

,,Nemyslím si, že to pro nás bude bezpečné. Organizátoři věděli, že to bude v Šanghaji, tak udělali horní hranici 31°C. Nedokážu říct, proč byla horní hranice teploty vody určena na 31 stupňů," komentuje čerstvá jistá účastnice OH v Londýně fakt, že po loňské smrti amerického plavce Francise Crippena na světovém poháru v Dubaji omezila mezinárodní plavecká federace maximální možnou teplotu pro vrcholové soutěže na zmíněných 31 stupňů.

Vyčerpaná Silvie Rybářová po 29. místu na trati 10km.JPG

Tento problém už teď Pechanovou nemusí zase až tak trápit, cíl se kterým do Šanghaje odletěla má už nyní splněný a lámat hlavu si tak může už jen nad tím, zda v sobě najde ještě znovu motivaci a odhodlání pustit se do boje s nelidským počasím v Šanghaji. Ať už na trase pět, či pětadvacet kilometrů, nebo ve smíšené štafetě týmů.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme