V Praze začíná výstava o Gustavu Klimtovi

Výstava o malíři Gustavu Klimtovi dnes začíná v Praze. Expozici nazvanou Gustav Klimt - průkopník moderny připravilo Rakouské kulturní fórum u příležitosti stopadesátého výročí narození tohoto slavného secesního malíře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoportrét Gustava Klimta se svým majitelem a ředitelem OGJ

Autoportrét Gustava Klimta se svým majitelem a ředitelem OGJ | Foto: Olga Štrejbarová

„Jedná se o faktografickou výstavu o životě a díle Gustava Klimta. Je putovní a v dvojjazyčném provedení – v češtině a němčině. Skládá se z 15 bannerů, na kterých je text doplněn dobovými fotografiemi a ukázkami Klimtových děl,“ uvedla Sarah Polewsky z Rakouského kulturního fóra.

Gustav Klimt se narodil 14. července 1862 na předměstí Vídně. Jeho otec pocházel z Čech. Od patnácti let studoval vídeňskou Školu užitých umění. Poprvé se stal známý širšímu publiku malířskou výzdobou vstupních prostor do Burgtheatru.

Podílel se na založení Vídeňské secese a stal se jejím prezidentem. Ve čtyřiceti vytvořil Beethovenův vlys pro výstavní budovu Secese. Dodnes jde o nejpůsobivější umělecké dílo, jaké může návštěvníkům nabídnout Vídeň doby Franze Josefa.

Ve Vídni si budou slavného rodáka s osobitým stylem malování připomínat po celý rok. Můžete navštívit například galerii Belvedere, která vlastní největší sbírky Gustava Klimta na světě.

Leopoldovo muzeum uspořádalo expozici založenou na několika stovkách pohlednic, které Klimt posílal své přítelkyni. Během roku se také ve Vídni postaví makety dvou ateliérů, ve kterých Klimt pracoval.

Igor Maňour, Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme