Pět let pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. I díky ní tato památka v domě, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví, ožila.
„Úplně nejstarší tištěná kuchařka v našem fondu je platinová De honesta voluptate z roku 1503. Je to renesanční kuchařka psaná v latině a obsahuje víc než 250 receptů,“ popisuje kurátorka Kubíčková.
Součástí nově otevřené expozice jsou i dary francouzských prezidentů. „Čínský prezident Si-ťin pching prezidentovi Macronovi věnoval dvě olympijské pochodně,“ říká pracovník paláce.
„Za přepychem a honosnou pompou Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní se skrýval každodenní život a práce místních obyvatel, ale také různé formy antisemitismu,“ připomněla Janáčová.
Věděli jste, že na místě dnešního nákupního centra Globus v Českých Budějovicích stála keltská vesnice? Nejen to připomíná velká výstava o Keltech v Jihočeském muzeu.
30. března zemřela ve věku 96 let Věra Nováková. Podle titulku na aktualne.cz byla „jednou z nejdůležitějších malířek“ u nás, podle týdeníku Respekt dokonce „největší českou malířkou 20. století.“
„Petky vypadají roztodivně a získáváme je tak, že si je vozíme z cest, a protože spousta lidí o naší sbírce ví, tak nám vozí z různých exotických destinací,“ popisuje sochařka Veronika Richterová.
Vedle soukromé sbírky hutního skla jsou také vystaveny exponáty ze skla broušeného, rubínového, malachitového, přejímaného, brokového, lesního a své místo tu má i malba na skle.
Návštěvníci si prohlédnou i cestovní lékárničku. „Tu si člověk vozil s sebou. Dneska si bereme paralen do peněženky, tenkrát lidé brali truhličku s lékovkami,“ doplňuje historička.
Na velkoplošné mapě Brna je vyznačených 715 tmavě modrých teček. Každá z nich ukazuje na dům, který v době druhé světové války patřil židovským majitelům. A nacisté jim je zabavili.
Herec divadla Járy Cimrmana Petr Brukner letos oslavil osmdesátku. A protože je fotograf a výtvarník, tak se můžeme těšit na jeho knihu. Jmenuje se Petr Brukner a uvidíme v ní jeho fotografie ulice.
„Každý kluk, který se dostane třeba do Afriky nebo na Guineu, doveze si svůj luk, šíp, pak třeba masku. Já jsem za ta léta navozil trošku větší věci,“ popisuje cestovatel Rudolf Švaříček.
„Jsou tady fotografie z doby jeho kandidatury na prezidenta, z doby, kdy byl ministr zahraničních věcí, fotky z jeho volnočasových aktivit. Prostě všehochuť,“ podotýká.
Součástí velkolepé instalace jsou také zmenšené modely, které se při natáčení používaly k vytvoření speciálních efektů pro některé akční scény nebo kaskadérské kousky.
Mácha byl pro mě zprvu nepřístupný, ponurý mladý muž, který mluví o smrti, tvrdí známá výtvarnice. „Pak jsem si uvědomila, že jeho hlavní téma není smrt, ale úžas nad životem, láskou, erotikou,“ říká.
Své fotografie vystavuje po celém světě. Jsou na obálkách prestižních časopisů nebo svítí na billboardu na Times Square. Marie Tomanová přitom do USA odjížděla s myšlenkou, že z ní nikdy nic nebude.
Od 3. do 6. listopadu 1943 se první československá samostatná brigáda pod velením plukovníka Ludvíka Svobody zúčastnila osvobozování Kyjeva od nacistické okupace.