Staré pohlednice ukazují odvrácenou, antisemitskou tvář západočeských lázní
Idealizovaný Zlatý věk lázní se sluncem zalitými kolonádami, na kterých korzují milé dámy s klobouky a slunečníky doprovázené gentlemany v cylindrech, nabourává aktuální výstava v karlovarském muzeu.
Jmenuje se „Karlovarská idyla? Židé v západočeských lázních“ a připravilo ji Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR. Představuje fenomén židovských lázeňských hostů a jejich vliv na samotné lázně a život v nich od 17. století až do konce 30. let 20. století.
„Otazník za názvem Karlovarská idyla je strašně důležitý. My máme představu lázní jako něčeho velmi romantického, idylického. Ale vztahy tam byly velmi problematické, a to jak k místním, usazeným Židům, tak k židovským lázeňským hostům,“ upozornila autorka námětu výstavy, Eva Janáčová z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
Jak je v expozici vidět, židé se například stávali terčem nechutných kreslených vtipů, které dokonce byly k mání na stáncích a návštěvníci je posílali domů svým známým. „Ta nenávist byla velmi rafinovaná, schovaná pod pláštík humoru. Za přepychem a honosnou pompou Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní se skrýval každodenní život a práce místních obyvatel, ale také různé formy antisemitismu,“ připomněla Janáčová.
„Byli to však právě Židé včetně židovských lázeňských hostů, kteří významnou měrou přispěli k rozvoji západočeských lázní,“ dodala autorka s tím, že hlavní důraz expozice klade na téma židovských lázeňských hostů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních.
Návštěvníci uvidí exponáty a dobové dokumenty z období od na začátku 17. století do podzimu roku 1938, kdy došlo k podpisu Mnichovské dohody, nacistické okupaci československého pohraničí a takzvané Křišťálové noci, které předznamenali tragické události druhé světové války.
V muzeu je k prohlédnutí přes 200 artefaktů z Česka i zahraničí, které byly zapůjčeny z více než 20 institucí či od soukromých sběratelů. K vidění jsou v muzeu i ukázky z dokumentárních filmů Karlovy Vary z roku 1927 a Přehlídka davů z roku 1929.
Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout do konce září.