Havel literát začínal poezií, proslulost mu přineslo drama
Václav Havel byl nejen politikem, disidentem a potom i prezidentem, ale i celosvětově uznávaným dramatikem a spisovatelem.
Václav Havel se nejvíc proslavil svými hrami, ale začínal prózou, a dokonce i poezií. Poprvé své texty publikoval v devatenácti letech v časopise Květen, potom psal pro kulturní časopisy – Literární noviny, Tvář, Divadelní noviny.
V 60. letech napsal i studii o Josefu Čapkovi a také experimentální básnickou sbírku, která se jmenuje Antikódy.
Havel vytvořil kaligramy, kdy text vytvářel zároveň i grafické obrazce. Antikódy vyšly znovu po listopadu 1989.
A když jsme u netradičních knih Václava Havla, musíme zmínit i jeho pohádku Pižďuchové. Napsal ji původně do sbírky pro jedno německé vydavatelství, u nás vyšla s krásnými ilustracemi Jiřího Sopka.
Divadelní hry
Známých her Václava Havla je samozřejmě dost, ale ta úplně první jeho hra moc známá není. Napsal ji v roce 1959 a jmenuje se Rodinný večer. V divadle se objevila až po mnoha desetiletích.
Havel chtěl studovat Divadelní fakultu AMU, ale nevzali ho, dělal kulisáka v Divadle Na Zábradlí, kde se postupně vypracoval na dramaturga a na některých představeních spolupracoval i autorsky.
ČTĚTE TAKÉ: Ve Václavu Havlovi ztrácí významnou postavu také kulturní scéna
Nakonec dálkově vystudoval i dramaturgii na DAMU, to už ale měl za sebou první úspěšnou hru – Zahradní slavnost. Hrála se dokonce už v roce 1964, i v Západním Berlíně.
Po roce 1969 u nás samozřejmě hry Václava Havla nebyly uváděny, v 70. letech přitom vznikla třeba Žebrácká opera nebo Audience. Je známá i díky audionahrávce, ve které účinkoval sám Václav Havel spolu s Pavlem Landovským – a některé věty, třeba o přikulování nebo paradoxech, svého času doslova zlidověly.
Odcházení
Potom přišla v tvorbě Václava Havla prezidentská pauza a po ní následovalo Odcházení.
Hra o kancléři, který přišel o svou funkci a musí se vystěhovat z vládní vily, vyšla knižně před čtyřmi lety, následně měla premiéru v Divadle Archa.
Václavu Havlovi se podařilo splnit si sen, když ji osobně jako režisér převedl i na filmové plátno. Recenze sice nebyly úplně skvělé, ale film rozhodně stojí za vidění; sám autor o něm po premiéře mluvil jako o "filmu takzvaně klubovém, pro určitý okruh diváků, který buď zcela zapadne, anebo bude skrytě ovlivňovat kinematografii na delší dobu, aniž si toho někdo všimne".