Norský autor Jon Fosse za svůj život napsal přes dvě desítky divadelních her a mnoho básnických sbírek, esejů a románů. Porota ocenila jeho inovativní přístup k tvorbě.
Václav Havel zemřel před deseti lety na Hrádečku u Trutnova. Bylo mu 75 let. Dramatika, disidenta a tvář sametové revoluce po celém světě připomínají třeba takvzané Lavičky Václava Havla.
Významného švýcarského dramatika proslavily například detektivní příběhy jako Soudce a jeho kat nebo Podezření, ale hlavně drama s názvem Návštěva staré dámy.
Už dříve napsal například scénář pro komedii Autor! Autor! (1982) s Alem Pacinem v hlavní roli, podle jeho scénáře natočil v roce 1999 maďarský režisér István Szabó historické drama Sluneční svit.
Představení Kočka v oreganu, komedie zesměšňující anglickou společnost, se v sobotu poprvé představí v Komorní scéna Aréna v Ostravě a to za přítomnosti autora Torbena Bettse.
Rok 1942: po odražení nacistického tažení na Moskvu se SSSR znovu ocitá v obtížné situaci. Ale Josef Vissarionovič Stalin se věnuje jedné divadelní hře.
8. DÍL SERIÁLU. Václav Havel jako dramatik. Divadelní hry začal psát už v 60. letech a postihoval v nich absurditu totalitní moci. Snažil se zobrazit vyprázdněnost systému i mezilidských vztahů. Bývalý český prezident je také považován za autora prvního českého absurdního dramatu, kterým byla v roce 1963 Zahradní slavnost.
Čapkova divadelní hra RUR se hraje v jihokorejské metropoli Soulu. V Jižní Koreji, která patří mezi nejvyspělejší země světa, není o roboty a nejmodernější přístroje nouze. Ale jak o tom psal Karel Čapek už téměř před sto lety, technické vymoženosti se mohou vymknout lidské kontrole. Takže Rossumovi univerzální roboti z Čapkovy hry R.U.R. jsou v Koreji populární dodnes.
Začínal jako technik a kulisák v pražském divadle ABC, během několika málo sezon se z něj stal uznávaný dramatik. Hry Václava Havla se během padesáti let inscenovaly po celém světě, velké přehlídky jeho tvorby pořádali nejenom evropští divadelníci. Vážil si každého diváka, který se rozhodl strávit čas v divadle, nikoli před televizní obrazovkou.
Nebe nepřijímá, tak se jmenuje nejnovější projekt souboru Divadlo Letí. Po happeningu na pražském letišti se inscenace přesouvá do Divadla Na Zábradlí. Jde o pilotní projekt Centra současné dramatiky a jeho cílem je představit českému publiku současnou dramatickou tvorbu.
Světoznámý britský dramatik Harold Pinter, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 je mrtev. Oznámila to spisovatelova manželka. Pinter, který je považovaný za nejvýznamnějšího představitele britského dramatu druhé poloviny 20. století, zemřel v Londýně ve věku 78 let.