Hladem může umřít 280 tisíc dětí, varuje humanitární organizace. Venezuelané prchají před bídou do Kolumbie

Asi 280 tisíc venezuelských dětí hrozí letos smrt podvýživou. Informoval o tom místní opoziční deník El Nacional s odvoláním na odhad katolické humanitární organizace Cáritas. Její venezuelská odbočka také uvedla, že během loňského roku zemřelo v této jihoamerické zemi každý týden pět až šest dětí kvůli nedostatku potravy.

Caracas/Bogotá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Venezuele hrozí letos úmrtí na podvýživu asi 280 tisíc dětí.

Ve Venezuele hrozí letos úmrtí na podvýživu asi 280 tisíc dětí. | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Ze studie Cáritas, kterou cituje server El Nacional, rovněž vyplývá, že nejméně třetina dětské populace ve Venezuele zaostává ve vývoji kvůli nedostatku jídla. Podle jiné místní nevládní organizace, nazvané Venezuelská pozorovatelská stanice pro zdraví (OVS), je 60 procent dětí v zemi podvyživených.

Do Kolumbie uprchlo půl milionu Venezuelanů

Počet Venezuelanů prchajících do Kolumbie v uplynulých šesti měsících vzrostl o 62 procent. Už jich tam je asi 550 tisíc, většina ilegálně. S odkazem na sdělení kolumbijské vlády o tom informoval zpravodajský server BBC. Venezuelané z vlasti prchají zejména v důsledku hospodářské krize.

Dítě stojící u stanu v táboře v Boa Vista ve východní Venezuele. | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Kolumbijská pohraniční policie na hranicích s Venezuelou poskytuje migrantům léky, střechu nad hlavou a jídlo. Vysoký počet nově příchozích lidí je nicméně zátěží pro kolumbijské úřady. V Kolumbii žije legálně jen asi 126 tisíc Venezuelanů a 69 tisíc má humanitární vízum, které Kolumbie vydává od loňského července.

Asi milion Venezuelanů má speciální migrační doklad, který jim umožňuje v Kolumbii nakupovat potraviny a další zboží, které je ve Venezuele nedostatkové. Loni každý den tento doklad využilo průměrně asi 30.000 Venezuelanů. V Kolumbii se zároveň rozrostl černý trh, na kterém pašeráci Kolumbijcům prodávají dotované venezuelské zboží.

Generální tajemník OSN António Guterres minulý týden oznámil, že OSN je kvůli vysokému počtu migrantů připravena poslat do Kolumbie humanitární pomoc.

Venezuela v několikaleté krizi

Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, v níž se tamním obyvatelům nedostává základních potravin a léků. V posledních měsících se v opozičních či zahraničních médiích objevilo několik konkrétních případů úmrtí lidí kvůli nedostatku léků nutných po transplantaci orgánů. Venezuelané ale umírají podle lékaře a někdejšího ministra zdravotnictví Josého Oletty i na infekční nemoci, protože nejsou antibiotika.

Opozice už přes rok marně volá po tom, aby vláda povolila zahraniční pomoc. Tu ale autoritářský prezident Nicolás Maduro odmítá a tvrdí, že v zemi žádná humanitární krize není.

Značný podíl na současné ekonomické situaci má přitom řízená socialistická politika současné vlády, která se navíc nedokázala vypořádat s propadem cen ropy na světových trzích.

Vláda zavedla v zemi přídělový systém, který ale příliš nefunguje. Začátkem tohoto měsíce způsobila vláda chaos nařízením, aby obchodníci snížili ceny pěti desítek druhů základních potravin. Tyto ceny musí stále udržovat na nízké úrovni, jenže tak nízké, že obchodníci nemají na to, aby nakupovali nové zboží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme