„Jenom v roce 2024 tento úřad poskytl přes 6 milionů zdravotnických konzultací, a to jen v Pásmu Gazy,“ říká pro Český rozhlas mediální koordinátorka Lékařů bez hranic Tereza Wyn Haniaková.
Oznámení, že se financování pozastavuje, obdržely organizace mezi pátkem a pondělkem. Ve strohém e-mailu stojí, že mají zastavit veškeré práce na programech, které pomáhají USA financovat.
„Cítila jsem, že bych se chtěla víc rozvíjet, začít na světě tvořit jinou hodnotu než se trápit s bolením a oštěpem,“ popisuje Gillarová pro iROZHLAS.cz své rozhodnutí věnovat se humanitárním misím.
Situace v Gaze se ale od vyhlášení příměří mírně zlepšila, do Pásma totiž začaly proudit dodávky pomoci. Někteří lidé se začínají vracet na sever země, uvedla pro Radiožurnál humanitární pracovnice.
„Lidé prostě potřebují být v zimních měsících v teple. Dnes ráno bylo šest pod nulou a v tom bez topení nepřežijete, respektive nějakou dobu ano, ale ne dlouhodobě,“ popisuje Olena Budagovska.
Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali, jak ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění asi dva nebo tři dny.“
„Pád Asadova režimu nabízí syrskému lidu novou naději. Tento okamžik s sebou ale přináší i rizika a útrapy,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.
Nákladní automobily s humanitární pomocí se opakovaně stávaly terčem únosů ozbrojených gangů krátce po vjezdu do Pásma Gazy. Hamás to podle Reuters přimělo zorganizovat ochranu těchto konvojů.
Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.
Izraelský deník Haarec se opírá o svědectví jednoho z reportérů Yaniva Kuboviche, kterého izraelská armáda vzala na sever Pásma Gazy. Popisuje, že to, co viděl, připomíná následky přírodní katastrofy
Mluvčí izraelské vlády uvedl, že na vstup humanitární pomoci do Pásma Gazy nebyl uvalen žádný limit a jen v neděli vjelo do severní části Pásma Gazy 47 nákladních aut s pomocí.
Zákon zakazující působení UNRWA schválila většina 92 členů Knesetu ze 120. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Šéf UNRWA to považuje za porušení Charty OSN a nebezpečný precedent.
„Zima může být v Pásmu Gazy krutá a je potřeba se na to připravit,“ potvrzuje pro Český rozhlas Plus Tereza Wyn Haniaková, manažerka komunikace Lékařů bez hranic, která na Blízký východ jezdí.
Záchranáři se kvůli izraelským omezením nedostanou ke zraněným a obětem izraelského bombardování, někteří lidé umírají v ulicích a troskách, uvádí šéf úřadu UNRWA Lazzarini.
Vysoký plot, nárazníková zóna a stále přítomné násilí. Více než tři roky trvající napětí na polsko-běloruské hranici se v posledních týdnech opět zvyšuje a počet pokusů o ilegální přechod roste.
Ukrajina vybudovala sklady ve své Sumské oblasti, odkud posílá humanitární pomoc ruským civilistům v Kurské oblasti, jejíž část obsadila ukrajinská armáda.
„Netanjahu se opírá o ultraortodoxní strany. Bez nich by vládu nesestavil," řekl pro Český rozhlas Plus blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Zina bývala učitelkou ruského jazyka a její penze je v přepočtu něco málo přes dva tisíce korun. Teď má ale radost z návštěvy z Česka a vypráví příhodu z konce války – té druhé, světové.
Izraelská armáda v neděli oznámila, že každý den na 11 hodin v úseku, který je důležitý pro humanitární pomoc, přeruší boje. Pomoc se hromadí na hraničním přechodu Kerem Šalom.
Pomoc přijela z nemocničního holdingu v Českých Budějovicích. Kamion naložený polohovacími postelemi, matracemi a stolky dovezla do dvou zdravotnických zařízení humanitární organizace Koridor UA.
„Izraelská armáda vymezila oblast klidu zbraní tam, kde probíhají nejzásadnější trasy kamionové dopravy. Nebude příliš velká, ale mělo by to stačit k posílení zásobování,“ míní Kuchyňová Šmigolová
Boje budou pozastaveny vždy mezi 8.00 a 19.00 místního času (7.00 až 18.00 SELČ) podél cesty, která směřuje od hraničního přechodu Kerem Šalom k jedné z hlavních dopravních tepen oblasti.
OSN dlouhodobě tvrdí, že pro pokrytí humanitárních potřeb 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy by na toto území muselo přijíždět nejméně 500 kamionů s humanitární pomocí a obchodním zbožím denně.