Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.
Ukrajinské organizace přišly až o stovky tisíc dolarů, které jim na pomoc obyvatelům válkou zničené země posílaly ještě do nedávna Spojené státy. Nyní hledají dárce v Evropě i v Austrálii.
„Máme na místě partnerské místní organizace, které už zjišťují potřeby v daných lokalitách. Zároveň jsou napojeny na komunitní organizace,“ popisuje regionální ředitelka Člověka v tísni pro Asii.
„Všichni čeští občané, kteří trvale žijí v Myanmaru, jsou v pořádku,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucí českého zastupitelského úřadu v Rangúnu Petr Starý.
Teď, kdy administrativa prezidenta Trumpa decimuje programy zahraniční pomoci, USA snižují pravděpodobnost přežití lidí s tuberkulózou a také riskují, že se nemoc stane mnohem odolnější vůči léčbě.
„Dlouhodobé příměří je jedinou věrohodnou cestou k udržitelnému míru, dvoustátnímu řešení a obnově Gazy,“ stojí v prohlášení, které dále vyzývá Izrael k dodržování mezinárodního práva.
Proruský dezinformační kanál na telegramu zneužil stavbu zdravotnického střediska na Ukrajině českou společností z Jesenicka k šíření lživé zprávy o tunelování.
Prohlášení Netanjahuova úřadu rovněž varuje před „dalšími důsledky“, pokud bude Hamás dál odmítat tento návrh. První fáze příměří skončila v sobotu a zatím nebyly dohodnuty podmínky fáze druhé.
S Olegem jsme za tři roky války mnohokrát vyrazili evakuovat lidi z nejohroženějších míst v Donbasu. Nyní jsme zamířili do Jekaterynivky, kde si v klubovně pastorka Valja zřídila malou modlitebnu.
„Boje nebudou obnoveny, ani když budou propuštěna jen tři rukojmí,“ říká pro Český rozhlas Plus česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Hnutí Hamás odkládá propouštění dalších izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně, oznámil v pondělí mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu. Izrael podle něj nedodržuje podmínky dohody o příměří.
Ochromí rozhodnutí Trumpovy vlády americkou zahraniční pomoc? Podaří se prostředky nahradit? A jak výpadek zdrojů ovlivní pomoc Ukrajině? O tom mluví ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
„Jenom v roce 2024 tento úřad poskytl přes 6 milionů zdravotnických konzultací, a to jen v Pásmu Gazy,“ říká pro Český rozhlas mediální koordinátorka Lékařů bez hranic Tereza Wyn Haniaková.
Oznámení, že se financování pozastavuje, obdržely organizace mezi pátkem a pondělkem. Ve strohém e-mailu stojí, že mají zastavit veškeré práce na programech, které pomáhají USA financovat.
„Cítila jsem, že bych se chtěla víc rozvíjet, začít na světě tvořit jinou hodnotu než se trápit s bolením a oštěpem,“ popisuje Gillarová pro iROZHLAS.cz své rozhodnutí věnovat se humanitárním misím.
Situace v Gaze se ale od vyhlášení příměří mírně zlepšila, do Pásma totiž začaly proudit dodávky pomoci. Někteří lidé se začínají vracet na sever země, uvedla pro Radiožurnál humanitární pracovnice.
„Lidé prostě potřebují být v zimních měsících v teple. Dnes ráno bylo šest pod nulou a v tom bez topení nepřežijete, respektive nějakou dobu ano, ale ne dlouhodobě,“ popisuje Olena Budagovska.
Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali, jak ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění asi dva nebo tři dny.“
„Pád Asadova režimu nabízí syrskému lidu novou naději. Tento okamžik s sebou ale přináší i rizika a útrapy,“ uvedla předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.
Nákladní automobily s humanitární pomocí se opakovaně stávaly terčem únosů ozbrojených gangů krátce po vjezdu do Pásma Gazy. Hamás to podle Reuters přimělo zorganizovat ochranu těchto konvojů.
Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.