Popravy, vypalování i rabování. Trestní soud zahájil nové vyšetřování válečných zločinů v Dárfúru
Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil nové vyšetřování možných válečných zločinů v súdánském regionu Dárfúr, informoval v pátek zpravodajský web BBC. Od dubna, kdy v Súdánu propukly boje mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), byl v Dárfuru hlášen nárůst etnicky motivovaného násilí.
Dárfúr byl od roku 2003 terčem brutálního tažení tehdejšího súdánského diktátora Umara Bašíra a s ním spřízněných arabských milic, které útočily na místní africké obyvatelstvo. Konflikt si v několika dalších letech podle odhadů OSN vyžádal na 300 000 obětí a přes 2,8 milionu vysídlených.
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan potvrdil, že soud začal vyšetřovat nárůst násilí v Dárfúru a zabývá se svědectvími o zabíjení, znásilňování a násilí na dětech.
V Súdánu objevili masový hrob s 87 těly. Na vině by měly být jednotky, které bojují proti vládě
Číst článek
Od poloviny dubna, kdy propukly boje mezi armádou a RSF, byly ze svých domovů vyhnány více než tři miliony Súdánců, z nichž asi 700 000 uprchlo za hranice. Generální tajemník OSN António Guterres minulý týden uvedl, že nynější konflikt v Súdánu, třetí největší africké země pokud jde o rozlohu, by mohl přerůst v občanskou válku.
Prokurátoři ICC „pozorně sledují zprávy o mimosoudních popravách, vypalování domů a trhů a rabování v Džunajná v Západním Dárfúru, jakož i o zabíjení a vysídlování civilistů v Severním Dárfúru a na dalších místech v Dárfúru“, uvedl Khanův úřad ve zprávě určené Radě bezpečnosti OSN.
Podle něj se ICC zabývá také zprávami o sexuálním násilí, včetně hromadného znásilňování, a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.
Nechala jsem v Chartúmu všechno, popisuje Češka, která po bezmála padesáti letech opustila svůj domov
Číst článek
ICC sice v současné době nemůže v Súdánu pracovat kvůli bezpečnostní situaci, ale hodlá tak učinit co nejdříve, uvádí se ve zprávě. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2005 je jurisdikce soudu omezena na oblast Dárfúru.
Mezinárodní trestní soud v souvislosti s dřívějšími boji v Dárfúru v letech 2003–2008 vydal čtyři zatykače, včetně jednoho na bývalého súdánského prezidenta Bašíra, který je obviněn z genocidy.
Bašír a dva jeho bývalí ministři, kteří také čelí obvinění z válečných zločinů v Dárfúru, byli v Súdánu ve vazbě. Podle súdánské armády byl Bašír a jeden z jeho někdejších ministrů před vypuknutím nynějším bojů převezen do vojenské nemocnice. Khan uvedl, že súdánskou vládu, která dlouhodobě s ICC nespolupracuje, požádal o informace, kde se podezřelí nyní nacházejí.