Protržení přehrady Arbaat na východě Súdánu připravilo o život nejméně 30 lidí. Čísla nejsou konečná, s největší pravděpodobností porostou. Neštěstí nejspíš způsobily silné deště.
Do súdánského Chartúmu dorazil v den, kdy začal neúspěšný převrat a zůstal uvězněný uprostřed války. Hostem Osobnosti Plus je cestovatel a fotograf Tomáš Vaňourek.
Od května zemřelo v uprchlických táborech v Súdánu v důsledku spalniček či podvýživy 1200 dětí. Dalším desítkám tisíc to hrozí do konce roku, informovala podle agentury AFP OSN.
Na tržnici pod širým nebem na jižním okraji Chartúmu v neděli dopadly drony. Exploze zabily nejméně 30 lidí, ale není jasné, zda útočila súdánská armáda, nebo povstalecké jednotky.
Súdánská armáda vedená generálem a faktickým vládcem africké země Abdal Fattáhem Burhánem svádí boje s polovojenskými RSF bývalého Burhánova zástupce Muhammada Hamdana Dagala.
Od roku 2008 neexistuje potvrzená pozorování nosorožce bílého v přírodě, ale občas přicházejí hlášení, že by v některých velmi odlehlých oblastech Jižního Súdánu mohli být.
Soud se také zabývá zprávami o sexuálním násilí a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.
První z těl hromadného hrobu, mezi nimiž je i sedm žen a sedm dětí, byly nalezeny 20. června. Tito lidé zřejmě zemřeli při násilnostech, které následovaly po zabití guvernéra súdánského státu.
Krvavý boj o moc v Súdánu propukl 15. dubna a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí. Hrozí destabilizace celého regionu.
Od 15. dubna si násilnosti podle svazu súdánských lékařů vyžádaly nejméně 866 obětí, vyhnaly z domova téměř 1,4 milionu lidí, z nichž více než 350 tisíce uprchlo za hranice země.
Od poloviny dubna, kdy propukly boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, ze Súdánu uprchlo více než 350 000 lidí. Většina z nich utekla do Egypta, Jižního Súdánu a Čadu.
Britský premiér nebo ministr obrany obvykle tyto vojáky posílají na vysoce rizikové mise do konfliktů, jichž se Británie neúčastní, napsal The Guardian.
Očití svědkové vypověděli agentuře Reuters, že výbuchy se ozvaly také v Bahrí a Omdurmánu, dvou dalších velkých súdánských městech, která od Chartúmu dělí řeka Modrý Nil.
„Situace je nesnesitelná. Opustili jsme náš dům a přestěhovali se k sousedům, abychom válce unikli, bombardování nás ale provází, kamkoli se hneme,“ uvedl 32letý muž z Chartúmu.
Bojující generálové proměnili Súdán ve válečnou zónu. Lidé, kteří chtěli do bezpečí, zoufale hledali pomocnou ruku. Tu jim podali dva studenti. Zachránili na 60 životů, popisuje The New York Times.
Ministerstvo financí Spojených států už před třemi léty prohlásilo, že společnost M Invest, patřící právě Prigožinovi, byla vždy „především zástěrkou pro činnost wagnerovců operujících v Súdánu“.
V Súdánu bylo ve čtvrtek večer o dalších 72 hodin prodlouženo příměří mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, které spolu svádějí boje od poloviny dubna.
Dosavadní klid zbraní obě strany plně nerespektovaly a v některých částech súdánské metropole a také ve městě Dárfúru boje pokračovaly. I přesto bylo pro mnoho zemí možné pokročit v evakuacích.