Soud se také zabývá zprávami o sexuálním násilí a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.
Dosavadní klid zbraní obě strany plně nerespektovaly a v některých částech súdánské metropole a také ve městě Dárfúru boje pokračovaly. I přesto bylo pro mnoho zemí možné pokročit v evakuacích.
Alí Abdar Rahmán se tribunálu vzdal loni. Podle obžaloby patřil k nejvýznamnějším velitelům obávané provládní arabské milice džandžauí, které je přičítáno zabití asi 300 000 obyvatel Dárfúru.
„Doposud byl Bašír odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci, ke které se i přiznal. Údajně prý za dobu své vlády pobral úplatky až 90 milionů dolarů od Saúdské Arábie,“ říká odborník Vojtěch Šmolík.
Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak.
Bašíra po měsících protestů svrhla loni v dubnu armáda. Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu na něj vydali zatykač a obvinili ho z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Umar Bašír vládl v Súdánu třicet let a letos v dubnu byl svržen armádou. Dalším obviněným spojených s konfliktem v Dárfúru čelí i u Mezinárodního trestního soudu v Haagu.
V katarském Dauhá začíná mezinárodní dárcovská konference o Dárfúru. Hlavním cílem je získat prostředky na obnovu západosúdánské oblasti, poznamenané vleklým konfliktem.
Organizace Amnesty International upozorňuje na přetrvávající násilí v oblasti na západě Súdánu. Podle její zprávy došlo v Dárfúru během loňského roku k nové vlně konfliktů mezi vládními jednotkami a povstalci. Pokračuje tak násilí a porušování lidských práv, které se po jednáních v roce 2010 jevilo jako ustupující.
Kontroverzní zprávu o porušení zbrojního embarga v západosúdánském Dárfúru obdržela Rada bezpečnosti OSN. Stalo se tak s několikatýdenním zpožděním, způsobeným protesty Číny. Peking dokument označuje za nejasně formulovaný a plný chyb. Zprávu převzal britský velvyslanec Marc Lyall Grants, který Radě momentálně předsedá. Není jasné, jestli a kdy bude přístupná veřejnosti.
Čína se údajně snaží zabránit zveřejnění zprávy OSN, která na ni vrhá podezření z dodávek munice do súdánského regionu Dárfúr, navzdory zbrojnímu embargu. V oblasti na západě největší africké země pokračuje vleklý konflikt mezi vládou podporovanými milicemi a povstalci, těžce dopadající na civilisty. Podle Pekingu je ale dokument komise sledující plnění sankcí proti Súdánu plný nepřesností.
Súdánský prezident Umar Bašír a zástupci Hnutí pro spravedlnost a rovnost, jedné z hlavních povstaleckých skupin v Dárfúru, by dnes měli oficiálním podpisem v katarském Dauhá stvrdit dohodu o příměří, na které se předběžně shodli o víkendu. Dohoda je vnímána jako výrazný krok na cestě k uklidnění už sedm let trvajícího ozbrojeného konfliktu.
Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na prezidenta Súdánu Omara Hasana Bašíra. Podle haagského tribunálu je zodpovědný za masakry černošských obyvatel, které během konfliktu s povstalci prováděly v regionu Dárfúr vládou podporované arabské milice.