Srbská policie zakročila při protestech v Novém Sadu. Demonstranti chtěli obsadit vstup do budovy soudu
Střety demonstrantů s policií ve středu, druhý den v řadě, provázely v srbském městě Novi Sad protesty příznivců srbské opozice, domáhajících se potrestání viníků tragického pádu části místního nádraží. Protestující se pokoušeli obsadit vstup do soudní budovy a policie proti nim zakročila, informuje agentura AP. Podle ní v zemi roste napětí kvůli údajně nedostatečné reakci úřadů na neštěstí.
V souvislosti s tragédií ve středu rezignoval už druhý člen vlády, ministr obchodu Tomislav Momirović, uvedla agentura AFP.
V Bělehradě protestovaly tisíce lidí proti vládě. Po neštěstí na nádraží požadují odstoupení premiéra
Číst článek
Betonový přístřešek před vlakovým nádražím v Novém Sadu se zřítil 1. listopadu. Neštěstí nepřežilo 15 lidí včetně šestileté dívky, další dvě osoby utrpěly zranění, kvůli nimž jim museli lékaři amputovat končetiny. Prokuratura vyslechla přes 50 lidí, dosud však nikoho nenařídila zatknout.
Tragédie rozpoutala vlnu protestů, z nichž největších se účastnilo až 20 000 lidí, demonstranti volali po demisi premiéra Miloše Vučeviče. Brzy po neštěstí odstoupil ministr dopravy Goran Vesić, protestující se však domáhají dalších „hlav“.
Žádají i zveřejnění údajně utajovaných smluv o nádražní rekonstrukci, na níž se podílelo konsorcium čínských firem CRIC a CCCC. Řada kritiků poměrů v zemi spojuje neštěstí s rozšířenou korupcí při zadávání veřejných zakázek.
Momirović byl v současné vládě ministrem obchodu, v předchozím kabinetu však zastával post ministra dopravy, a to i v době zahájení rekonstrukce nádraží a přístřešku, který spadl. Jeho nástupce ve funkci Vesić rezignoval jako první člen vlády už krátce po tragédii.
Zhroucení přístřešku u srbského nádraží si vyžádalo 14 obětí. ‚Nejde o konečný počet,‘ řekl ministr
Číst článek
Několika opozičním politikům se ve středu podařilo proniknout do budovy soudu, další demonstranty pořádkové složky udržely venku. Vedle rychlého obvinění viníků tragédie se protestující domáhají propuštění lidí zadržených při předchozích demonstracích.
Ministr vnitra Ivica Dačić ve středu demonstranty varoval, že policie „nebude tolerovat porušování zákonů a veřejného pořádku, hrozby pro bezpečnost země a státních institucí stejně jako útoky na policii“.
Nádraží, původně postavené v roce 1964, bylo v posledních letech dvakrát rekonstruováno. V roce 2022 ho srbský prezident Aleksandar Vučić a maďarský premiér Viktor Orbán slavnostně otevřeli jako hlavní zastávku na plánované vysokorychlostní trati mezi Bělehradem a Budapeští.