„Je září a voní to jako Vánoce. A proto letos, jako poctu vám, jako poděkování vám, vydám nařízení, že Vánoce budou posunuty na 1. října,“ prohlásil prezident Nicolás Maduro.
Duterteho příznivci opakují, že Mezinárodní trestní soud nemá na Filipínách jurisdikci. Prokuratura soudu totiž začala s vyšetřováním až poté, co Duterte v roce 2019 odstoupil od zakládající smlouvy.
Mezinárodní trestní soud už dříve vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.
Na 90 států se v prohlášení staví proti politickému vměšování a nátlaku na soud, který se v poslední době dostal do středu pozornosti hlavně v souvislosti se situací v Izraeli a pásmu Gazy.
Podle britského listu The Guardian se izraleští zpravodajci snažili zasahovat do vyšetřování válečných zločinů u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu několik let. Izrael to však odmítá.
„Karim Khan nesrovnává Hamás a Izrael,“ upozorňuje Tureček. „To mu vkládají do úst kritici, kterým se nelíbí, že kromě teroristů z Hamásu by se také měli zodpovídat i představitelé Izraele.“
„Žádost prokurátora ICC o zatykače na izraelské lídry je nehorázná. A jedno chci říct jasně: Ať už tento prokurátor naznačuje cokoli, mezi Izraelem a Hamásem není žádná rovnost, žádná,“ řekl Biden.
„V oblastech, které byly okupované a už nejsou, mají strach, že kdyby se Rusům podařilo postoupit a znovu oblast zabrat, budou mnohem tvrdší,“ říká analytička Tetiana Žukovová v rozhovoru.
Analytik izraelského deníku Haarec Amos Harel uvedl, že izraelská vláda předpokládá, že by hlavní prokurátor ICC Karim Khan mohl v nadcházejícím týdnu vydat zatykače na několik izraelských politiků.
„Díky naší spolupráci s německými orgány při dokumentování ruských válečných zločinů byla zjištěna poloha 161 ukrajinských dětí v Německu, které byly hledány jako nuceně vysídlené,“ řekl Vyhivskyj.
Valerie se pokusila několikrát opustit Rusko sama, ale bezpečnostní složky ji vždycky odvedli zpátky do Ruska. Průlom přišel až potom, co maminka kontaktovala organizace Ukranian Child Rights Network.
Česko podporuje zřízení tribunálu, jenž by soudil zločiny páchané na Ukrajině. Proces ale uváznul ve spletitých právnických diskusích, přibližuje pro iROZHLAS.cz René Miko, zástupce u haagského soudu.
„Nejsme účastníky statutu, neuznáváme to,“ sdělil Peskov. „Víme, že tam probíhají různé neveřejné procesy, které se dělají v tajnosti. Podle toho na takováto rozhodnutí pohlížíme,“ prohlásil.
Oddíly verbovaly malé chlapce, které využívaly jako vojáky, a také dívky coby sexuální otrokyně. Jeden z unesených dětských vojáků vypovídal u soudu, že byl milicemi donucen zastřelit vlastní sestru.
Podle právničky Veroniky Bílkové může totiž soud rozhodovat pouze na základě úmluvy o genocidě a nemůže tak hodnotit, zda ruská vojenská akce porušuje i jiná pravidla týkající se třeba použití síly.
„Genocida je absolutně zakázána za všech okolností a je zcela jedno, jestli k ní dochází v době míru nebo v době války,“ říká Veronika Bílková z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Bratři Jasínové uvedli, že se například museli svléct do spodního prádla. Dozorci měli zhasínat cigarety na kůži zajatců, stříkat na ně vodu a písek či na ně močit.
Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války.
Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC), že je zapotřebí do Pásma Gazy, které čelí blokádě, zajistit přísun humanitární pomoci, píše agentura Reuters.
Exodus oživuje přízrak války mezi Armény a Ázerbájdžánci z let 1988-1994, která je součástí historie etnického krveprolití a vysídlování, jež se táhne po generace, napsal Reuters.
Podle ukrajinského generálního prokurátora je kyjevská kancelář největším pracovištěm soudu mimo jeho sídlo v nizozemském Haagu. Zaměří se na válečné zločiny.
Soudce Robert Fremr se rozhodl vzdát se nominace na soudce Ústavního soudu, v jeho senátu tedy nezasedne. Důvodem byl podle něj soustavný tlak, kterému čelil, kvůli jeho předlistopadovému působení.
Fremr připustil, že zvažuje rezignovat na možné členství v Ústavním soudu už teď. „Mám ale velkou obavu, že by to mohlo být vykládáno jako doznání. Některá ta obvinění jsou opravdu ošklivá,“ uvedl.
Nominaci soudců Roberta Fremra a Veroniky Křesťanové, stejně jako profesorky občanského práva Kateřiny Ronovské doporučily oba senátní výbory, které se nominacemi zabývaly.