Izrael roky tajně ‚válčil‘ s Mezinárodním trestním soudem. Zpravodajci špehovali hlavního prokurátora

Izrael téměř deset let tajně „válčil“ s Mezinárodním trestním soudem (ICC), vyplývá to z investigativy britského deníku The Guardian a izraelských médií +972 a Local call. Izraelské zpravodajské služby podle nich sledovaly zaměstnance ICC a vytvářely na ně tlak. Útoky se týkaly i bývalé hlavní prokurátorky Fatou Bensoudaové a jejího nástupce Karima Khana, který post v současnosti zastává.

Tel Aviv/Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu byl podle zdrojů The Guardian špehováním ICC posedlý | Zdroj: Reuters

Odhalení detailů o izraelské „válce“ proti ICC přišlo v kontextu záměru hlavního prokurátora ICC Karima Khana vydat mezinárodní zatykač na pět představitelů Izraele a Hamásu.

Khan svůj záměr odůvodnil podezřením z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Konkrétně jmenoval premiéra Izraele Benjamina Netanjahua, izraelského ministra obrany Joava Galanta a přední představitele Hamásu Muhammada Dífa, Jahjá Sinvára a Ismáíla Haníju.

Příměří v Gaze? Obě strany si navzájem dávají nepřijatelné podmínky, míní analytik Tureček

Číst článek

Vyšetřování ICC a předběžná zkoumání situace Palestinců, která mu předcházela, byly podle novinářů dlouhodobě vystaveny tlaku ze strany izraelských zpravodajských služeb. Izrael špehoval například Khana a jeho předchůdkyni Fatou Bensoudaovou, měl sledovat jejich emaily, telefonáty a zprávy, a podílel se na útocích na jejich reputaci a údajně jim také vyhrožoval.

Izraelské zpravodajské služby, které se na akci podílely (tedy špionážní agentura Šin bet, zpravodajské velitelství Aman a elitní vojenská špionážní jednotka 8200) tak dopředu varovaly izraelského premiéra Netanjahua o záměrech hlavního prokurátora.

Akce izraelských zpravodajských služeb ovšem začala mnohem dříve, devět let před Khanovým rozhodnutím a za jiného vedení ICC, tedy když byla hlavní prokurátorkou Bensoudaová, píše The Guardian.

Válka proti ICC

Tajná izraelská akce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu začala roku 2015, kdy se Palestina stala členským státem ICC. To bylo podle bývalého zaměstnance izraelského ministerstva obrany vnímáno jako „překročení hranice.“

Netanjahu byl podle zdrojů The Guardian špehováním ICC posedlý. Bývalý izraelský zpravodajec zase uvedl, že vyšetřování ze strany ICC vedlo „celé vojenské a politické vedení k tomu, aby vnímalo protiofenzivu proti ICC jako válku, kterou je třeba vést a proti které se Izrael musí bránit. Bylo to popsáno vojenskými termíny“.

Verdikt Mezinárodního soudního dvora o operaci v Rafahu může zůstat jen na papíře, říká odborník

Číst článek

Izrael například odposlouchával rozhovory tehdejší prokurátorky a jejích spolupracovníků s Palestinci, čímž získával mnoho informací. Protože Izrael má přístup k palestinské telekomunikační infrastruktuře a nepovolil ICC vstup na palestinská území, takové telefonáty byly četné.

Zpravodajské služby sledovaly podle novinářů přibližně 60 lidí, polovina z nich byli Palestinci, část zaměstnanci OSN a ICC. Součástí jejich sledování bylo nabourávání emailů a vyhrožování palestinským neziskovým organizacím, které komunikovaly s ICC. Izraelci údajně také použili špionážní systém Pegasus.

Tajná setkání

Špionáž otevřela Izraeli dveře ke komunikaci s hlavním prokurátorem. Do Haagu mezi lety 2017 a 2019 opakovaně vyjížděla tajná izraelská delegace schválená Netanjahuaem. Protože Izrael Mezinárodní trestní soud neuznává, byla tato setkání velmi citlivá, zároveň díky nim ale Izrael mohl prezentovat vlastní právní argumenty ke konkrétním případům, které ICC v otázce Palestiny zkoumal.

Izraelci kladli důraz například na schopnost jejich soudního aparátu stíhat své ozbrojené složky, pokud by to bylo nutné. Apelovali tak na zásadu ICC, která stanovuje, že Mezinárodní trestní soud nebude stíhat jednotlivce, kteří jsou předmětem státního vyšetřování – jinak řečeno na „princip komplementarity“.

Žádost prokurátora je nehorázná, prohlásil Biden o navrhovaném zatykači na lídry Hamásu i Izraele

Číst článek

Jakmile bylo předběžné šetření ICC o Palestině ukončeno s podezřením, že se válečných zločinů dopouštějí jak Izraelci, tak Palestinci, tajná setkání byla nahrazena jiným přístupem.

Od konce roku 2019 do roku 2021 kontaktoval hlavní prokurátorku velitel Mosadu Yossi Cohen, přičemž jeho chování se postupně vyvinulo z přátelského přístupu až k zastrašování. Zároveň ICC odhalil izraelskou očerňovací akci mířenou na manžela Bensoudaové.

Izrael se k tomu od roku 2020 snažil získat v boji proti ICC podporu tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tato snaha se setkala s úspěchem – USA brzy na Bensoudalovou uvalily sankce, které zrušil až Joe Biden. Izraelský pokus získat podporu USA uspěl i díky tomu, že ve stejnou dobu bylo v ICC schváleno vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu, které se týkalo i amerických vojáků. 

Klára Malinovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme