Zabila okolo 30 000 lidí. Viníci Duterteho drogové války na Filipínách stále nenesou odpovědnost

Protidrogová válka bývalého filipínského prezidenta Rodriga Duterteho spustila v roce 2016 vlny zabíjení civilistů. Stalo se tak poté, co slíbil beztrestnost policii za zabíjení uživatelů drog a obchodníků s nimi. Od jeho odchodu z postu se počet vražd zmenšil, ale násilí a beztrestnost si v zemi drží znepokojivou pozici a chybí snaha vraždění odčinit. To se může změnit. Některé případy zkoumá Mezinárodní trestní soud, uvádí The New York Times.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodrigo Duterte (archivní foto)

V rámci filipínského soudního systému Duterte pravděpodobně žádným důsledkům za drogovou válku čelit nebude | Foto: Eloisa Lopez | Zdroj: Reuters

Mezi případy, které bude Mezinárodní trestní soud sledovat, je například opětovná stížnost na policii v Caloocanu na severu Manily, uvádí server The New York Times. Stížnost podala Mary Ann Domingová.

Mezinárodní trestní soud dočasně zastavil vyšetřování filipínské války proti drogám

Číst článek

Necelé tři měsíce po inauguraci prezidenta Rodriga Duterteho v roce 2016 vtrhla do malého bytu Domingové skupina policistů a většinu rodiny vyvedla ven. Domingová vzpomíná, že když naposledy viděla svého partnera Luise Bonifacia živého, klečel na zemi se zdviženýma rukama. Její devatenáctiletý syn Gabriel zůstal uvnitř, aby prosil za otcův život. Policisté zastřelili oba dva.

Soud později rozhodl, že čtyři policisté, kteří se na operaci podíleli, jsou vinni ze zabití. „Jsem soudci vděčná, protože konečně cítím, že může existovat spravedlnost,“ řekla Domingová po vynesení rozsudku.

Dodala však, že „mezinárodní trestní soud je stále potřeba, protože potřebujeme spravedlnost pro každou oběť drogové války.“ Stížnost Domingové by měla patřit mezi ty, které bude Mezinárodní trestní soud přezkoumávat.

Zatykač na Duterteho?

Filipínská boxerská hvězda Pacquiao bude kandidovat na prezidenta. Větší šance má Duterteho dcera

Číst článek

Duterteho příznivci opakují, že Mezinárodní trestní soud nemá na Filipínách jurisdikci, protože prokuratura soudu začala s vyšetřováním až poté, co Duterte v roce 2019 odstoupil od zakládající smlouvy. Duterte sice převzal za drogovou válku plnou odpovědnost, ale tímto krokem si nejspíš zajistil, že Mezinárodním trestním soudem nebude souzen.

Není totiž jasné, zda by filipínská vláda Duterteho donutila, aby se soudu vzdal, pokud by na něj byl vydán zatykač. V rámci filipínského soudního systému Duterte pravděpodobně žádným důsledkům za drogovou válku čelit nebude. Mnozí se tedy obrací k Mezinárodnímu trestnímu soudu, který vyšetřuje a očekává se, že se chystá proti Dutertemu podniknout nějaké kroky.

Názory současného prezidenta Bongbonga Marcose jsou nejasné. V listopadu uvedl, že zvažuje opětovné připojení k soudu, ale v březnu zároveň zopakoval, že Mezinárodní soudní dvůr nemá nad jeho zemí jurisdikci.

V pozadí dění je také napětí mezi Marcosem a Dutertem. Současný prezident se dostal k moci poté, co uzavřel spojenectví s Duterteho dcerou Sarou Duterteovou. Ta však tento měsíc odstoupila z funkce ministryně školství. Marcos a Duterte se navíc v minulých měsících začali vzájemně obviňovat z užívání drog.

Duterteho válku proti drogám bude vyšetřovat Mezinárodní trestní soud. Filipíny spolupráci odmítly

Číst článek

Zemřely tisíce lidí

Během několika dní poté, co se Rodrigo Duterte stal prezidentem, skokově narostlo násilí a kriminalita v ulicích. Duterte dříve uvedl, že na Filipínách jsou tři miliony narkomanů, a dodal, že „by je rád povraždil“.

K vraždění docházelo v mnoha případech stejně. Těla byla ve slepých uličkách bez bezpečnostních kamer a svědků. Vládní verze takových případů byla téměř vždy stejná: podezřelí uživatelé drog se tváří v tvář zatčení bránili a policisté museli v sebeobraně střílet.

Při drogové válce byly zatčeny desítky tisíc lidí kvůli drogám. Duterte slíbil, že půjde hlavně po vysoce postavených dealerech. Mezi mrtvými je však mnoho chudých mužů a chlapců z dělnické třídy.

Když Duterte odcházel z úřadu, jeho administrativa uvedla, že bezpečnostní síly zabily 6252 lidí. Všechny z nich úředníci označili za „osoby podezřelé z drogové závislosti“. Podle lidskoprávních skupin je celkový počet mrtvých zhruba 30 000. Celkově bylo zatím odsouzeno pouze osm policistů za čtyři případy.

Eliška Drobná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme