Slovenská opozice chce referendum o vypsání nových voleb. Vládní koalice ale sněmovní schůzi zablokovala
Poslanci vládní koalice slovenského premiéra Igora Matoviče ve středu zablokovali konání mimořádné schůze sněmovny, na které chtěla opozice projednat návrh na vyhlášení referenda o vypsání nových voleb. Koaliční většina při hlasování odmítla podpořit program parlamentní schůze, která se tak nemohla uskutečnit.
S iniciativou na vypsání nových voleb přišli hlavně sociální demokraté (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, kteří po únorových parlamentních volbách skončili v opozici. Směr-SD byl předtím u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.
Návrh opozice zdůvodňovala kromě jiného tím, že v zemi vládne chaos při přijímaní opatření proti pandemii nemoci covid-19.
Policie zasahovala v sídle Penty. ‚Demonstrace síly,‘ uvedla firma a kritizuje i obvinění svého šéfa Haščáka
Číst článek
Fico ještě v listopadu řekl, že pokud se straně nepodaří uspět s návrhem na vypsání referenda ve sněmovně, vyvolá plebiscit prostřednictvím petice.
Ve středu expremiér řekl, že sbírání podpisů by mohlo začít na přelomu ledna a února příštího roku. K vyhlášení referenda tímto způsobem na pětimilionovém Slovensku by strana musela shromáždit podpisy alespoň 350 000 lidí.
„Je evidentní, že nasbíráme 350 000 podpisů a že referendum bude. Ani zdaleka nejsou (představitelé vládní koalice) připraveni ke vládnutí, nemluvě o selháních,“ tvrdil Fico.
Na přípravě referenda chtějí sociální demokraté spolupracovat i se zástupci důchodců či s kolegy z opozice.
Podobné referendum ohledně vypsání nových voleb se s podporou Směru-SD a dalších subjektů konalo v roce 2004, kvůli nízké účasti bylo hlasování ale neplatné.
Pro platnost referenda je podle slovenské ústavy nutné, aby se jej zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Právě na této podmínce ztroskotala až na jednu výjimku, a to plebiscitu o vstupu Slovenska do EU, všechna dosavadní lidová hlasování.