Pod vedením Kateřiny Konečné mají být na kandidátce lidé z KSČM, ČSNS a SD-SN. Zákon ale to, jestli na jedné kandidátce mohou být členové různých stran, neupravuje.
Koaliční strana Hlas vyloučila ze svých řad v pátek dva své poslance. Vláda Roberta Fica tím tak mohla přijít o většinu ve slovenském parlamentu. To se ale teprve ukáže.
Mezi prioritami je stavba úseků silnic a obchvatů měst a spolupráci při dokončení dálniční sítě na území kraje. Hejtmanství by mělo podle ní výrazně investovat do zdravotnictví.
O výsledcích vnitrostranického hlasování o možné koalici, které závazně stvrdilo předsednictvo, informoval v sobotu v tiskové zprávě předseda politické strany Petr Macinka.
Nehammer prohlásil, že jedná na základě pravidla, které mu kdysi předal otec, jenž tvrdil, že člověk se nemá brát příliš vážně. Poznamenal, že svým odchodem umožní spořádané předání moci.
Lidovci, sociální demokraté a liberálové zahájili koaliční vyjednávání v listopadu, NEOS do něj podle Meinlové-Reisingerové šla s cílem „bojovat za reformy, které jsou nezbytně nutné“.
„Nemá moc velký respekt od koaličních politiků. Všechno si bude muset na politickém kolbišti dříve nebo později vybojovat sám,“ hodnotí Jelínek rok Petra Pavla.
Příležitostí k chválení politiků nebylo příliš ani v letošním roce. Začít i skončit by se dalo obligátním oceněním konzistentní zahraniční politiky vlády Petra Fialy (ODS).
Během panování kancléře Olafa Scholze se provalily najednou snad všechny slabiny, neduhy a neřešené problémy, které se pod vyleštěným povrchem Německa po léta skrývaly.
„Pokud nám chtějí tímto způsobem ukazovat kolegové z hnutí ANO svaly, chci je upozornit, že nenecháme sebou mlátit o zeď,“ řekl předseda vládních lidovců Marek Výborný.
V Rakousku by vládla trojkoalice poprvé v moderní historii. V parlamentních volbách na konci září zvítězila pravicově populistická strana Svobodných, se kterou ale ostatní strany odmítly vládnout.
Hnutí ANO na severu Čech volby vyhrálo potřetí v řadě. Hejtmana bude mít podruhé. Dosavadní hejtman Jan Schiller se stal senátorem, na kandidátce do krajských voleb nebyl.
„Já osobně jsem očekával, že se (koalice) rozpadne už v červnu, kdy se jí nepodařilo udržet dohodu o rozpočtu. Olaf Scholz se očividně ještě snažil najít nějaký kompromis,“ říká expert Handl.
Je podepsáno a není to žádné překvapení. Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vlastně nemají jinou možnost, než v objetí dokráčet ke sněmovním volbám v příštím roce.
Pokud jsou obavy Spolu z nástupu sil ohrožujících demokracii upřímné, nebudou se její strany po volbách bránit úvahám o těsnější integraci. Pravděpodobnější však je, že se rozejdou pěkně po svém.
Do voleb nového polského prezidenta zbývá necelý rok, hlavní dvě politické strany, tedy Právo a spravedlnost (PiS) a Občanská koalice, ale ještě nepředstavily svoje kandidáty.
Starostové se domluvili na koalici se Spolu, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu mají nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů. Vítězné ANO je v opozici. Odmítlo také předsednictví kontrolního výboru.
V jednom je Babiš upřímný a konzistentní. Kudy chodí, tudy si stěžuje na poměrný volební systém, ve kterém první na pásce nebere všechno. Přesto se snaží mobilizovat voliče.
„Snaží se to dělat i pro voliče, kteří by je nikdy nevolili. Vůbec si neuvědomují, čí zájmy zastupují,“ říká Lenka Zlámalová, analytička Czech News Center.
„Spojení se Stačilo! zavede SOCDEM někam, kam hodnotově nepatří,“ říká v pořadu Pro a proti Dienstbier (SOCDEM). „Pohodlná politika už se nevrátí,“ oponuje komentátor serveru Lidovky.cz Zvěřina.
STAN a Spolu povedou příští čtyři roky Středočeský kraj. Posunuly se k podpisu koaliční smlouvy. V novém zastupitelstvu ale budou mít těsnou většinu jednoho hlasu.
„Po schůzce se SPOLU a s hnutím ANO od všech zastupitelů zaznělo, že preferují spolupráci s koalicí Spolu, a tou cestou jsme se také vydali,“ uvádí hejtman.