Podle organizátorů demonstrace Fico nedělním jednáním s Putinem posiluje ruský vliv na Slovensku a téma tranzitu plynu zneužívá na podporu kolaborace s Ruskem.
Slovensko začalo dotovat ceny plynu a tepla loni, a to v reakci na jejich dřívější výrazné zdražení na burzách. Například pro letošek stát na tento účel vyčlenil 1,25 miliardy eur (31,3 miliardy Kč).
V červnu svou stranu vedl jako kandidát do eurovoleb, ale překročení pětiprocentní hranice mu uniklo o osm setin procenta. Teď Sulík uvedl, že po 15 letech v politice potřebuje získat odstup.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
„S Matovičem za jedním stolem sedět nemůžu, dokud mi to neřekne sám Fico,“ řekl šéf SNS Andrej Danko v nedělní televizní diskusi s tím, že pro něj není partnerem pro diskusi ani prezidentka Čaputová.
Ivan Korčok zvítězil v prvním kole o 5,5 procentního bodu nad Peterem Pellegrinim, který označil výsledek za „obrovský úspěch“ a věří si, že dokáže získat větší část voličů od neúspěšných kandidátů.
„Pozval bych lídry Ruska, Běloruska a Ukrajiny na prodloužený víkend na Slovensko a určitě bychom dospěli k mírové dohodě. Vyslechli bychom je a dohodli bychom se,“ pronesl kandidát Štefan Harabin.
Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že Šimkovičová je nekompetentní a chce politicky ovládnout nezávislé kulturní instituce.
Dva měsíce do voleb je velmi pravděpodobné, že už Slováci znají finálovou dvojici. Průzkumy jasně ukazují vysokou podporu Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka, a naopak mizivé šance zbytku uchazečů.
Matovič na tiskové konferenci uvedl, že chce „krýt záda demokratickému kandidátovi“, který se dostane do druhého kola. Nemyslí si ale, že on sám by měl šanci na postup.
Matovičovi se taktika vyplatila. Hlasy z romských osad a sídlišť mu pomohly zachránit pošramocenou politickou kariéru. V 16členném poslaneckém klubu zasednou čtyři romští poslanci.
Sobotní volby vyhrál Smer expremiéra Roberta Fica, který na tiskové konferenci řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Tři první místa pro Smer, dvě pro Progresivní Slovensko. To jsou výsledky posledních pěti průzkumů a volebních modelů. Ve čtvrtek začne moratorium a další zveřejňování průzkumů už není možné.
„Mezi Progresivním Slovenskem (PS) a Smerem je to poměrně vyrovnané. Smer se drží stabilně kolem hranice 20 procent a podpora PS kontinuálně roste,“ říká Mikuláš Hanes z NMS Market Research.
„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.
Video ze soboty zachycuje kandidáta OĽaNO Tomáše Holkoviče číslo 44 na kandidátce. Natočil ho nejspíš obyvatel z panelového domu, před kterým OL‘aNO vedlo kampaň.
Slovenská předvolební kampaň je letos obohacena o dva marketéry, kteří skončili ve službách Andreje Babiše. Marek Prchal pomáhá pravicové Sasce, Marek Hanč levicovému Hlasu. Ani jednomu se nedaří.
Popularita Smeru-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině, stoupla z červnových 19,6 na 20,6 procenta.
„Lidsky ji chápu, ale je zklamáním, že ani jednu ze svých cest nedotáhla do konce,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus slovenský politik, exposlanec František Mikloško (za KDH).
Jeho hlavním úkolem bylo bojovat za očistu státu proti korupci a zapomenout na doby, kdy byly špičky Smeru expremiéra Roberta Fica jedna ruka s prokurátory a soudci. Praxe je ale jiná.
Sice slušný a prozápadní, na druhé straně ale příliš měkký a neschopný řešit politické problémy. Končící slovenský premiér Eduard Heger nesplnil ani jeden ze svých úkolů.
„Vládu dostaly pod tlak i faktory jako inflace, energetická krize a válka na Ukrajině,“ vysvětluje pád vlády politolog a prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Hlasovat se bude například o omezení přístupu k pornografii, zákazu nedělního prodeje, zpřísnění potratů, regulaci sexuální výchovy nebo snížení DPH na základní potraviny.