Slovenský expremiér Pellegrini je podle očekávání předsedou Hlasu-SD. Strana by nyní vyhrála volby
Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociální demokracie. Rozhodl o tom ustavující sněm. Partaj, již založili především odpadlíci Smeru Roberta Fica, je aktuálně nejpopulárnější stranou v zemi.
„Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost,“ řekl Pellegrini novinářům po sněmu, který se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil online formou.
Hlas-SD chce podle něj podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasných volbách, kterou dříve ohlásil Ficův Smer. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu. Delegáti Hlasu kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce strana obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu.
Slovenský novinář Vagovič o akci Očistec: V mafiánské síti byly špičky policie i prokuratury
Číst článek
Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Roberta Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
Pellegrini jako volební lídr dovedl Smer v únorových parlamentních volbách k lepšímu výsledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění.
Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici. Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Smeru, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu.
V parlamentu nyní působí jako nezařazený poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Smeru.
Hlas-SD, který slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politických stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.
Popularita Smeru naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Smeru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různým deliktům několik bývalých představitelů různých institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.