Masarykova česká škola v Chicagu dostala medaile. ‚Cítila jsem velkou pýchu,‘ popisuje ředitelka Moldová
Tým školy Tomáše Garrigue Masaryka v Chicagu oslavil 100 let výuky češtiny. A získal medaili Za zásluhy o diplomacii a medaili Jana Amose Komenského. Předal je předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, který je v USA spolu s dalšími senátory s podnikatelskou misí českých firem.
Tým školy Tomáše Garrigue Masaryka v Chicagu oslavil 100 let výuky češtiny. Získal také medaili Za zásluhy o diplomacii a medaili Jana Amose Komenského.
‚Její příběh byl příběhem Ameriky.‘ Na pohřbu Albrightové promluvil i prezident Biden
Číst článek
Medaile z rukou předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila z ODS a zástupců ministerstva zahraničí převzala v rámci konference českých škol v Severní Americe ředitelka Klára Moldová.
Právě ona za posledních deset let pomohla proměnit chátrající a skomírající instituci v prosperující vzdělávací i kulturní centrum českého Chicaga.
„Musím přiznat, že když jsem tady dnes na pódiu stála a slavili jsme 100. výročí Masarykovy školy, tak jsem cítila velkou pýchu, pocit zadostiučinění a dělalo mi velice dobře, že se tady sešlo hodně lidí, kteří mohli ocenit to, co tady po malých krůčcích děláme,“ uvedla pro Radiožurnál.
Vystrčil je v USA s podnikatelskou misí českých firem. Stejně jako další dva senátoři - Tomáš Czernin z TOP 09 a nezávislý Pavel Fischer. Skoro čtyři desítky podnikatelů společně se zástupci Svazu průmyslu a dopravy tam odcestovaly s cílem navázat kontakty a získat partnery.
Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy Mileny Jabůrkové se ve Spojených státech podnikatelé snaží vybudovat oboustrannou spolupráci.
„Měli možnost se setkat se zástupci firem, právních kanceláři nebo i krajanských sdružení. A mohli navázat kontakty, nebo naopak zjistit, jak mohou oni pomoci firmám dostat se na český trh,“ upřesnila.
Sedmidenní program začal ve čtvrtek v Chicagu. Podnikatelská mise dál míří do Washingtonu a Richmondu.