Necelý měsíc před prezidentskou volbou v květnu 1934 se u Masaryka začaly projevovat následky prodělané mrtvice. Nakonec se úřadu kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu o rok později vzdal.
Prezident Miloš Zeman pronesl svůj poslední vánoční projev. Poslechněte si ho spolu s projevy všech československých a českých prezidentů od dob T. G. Masaryka.
Tým školy T. G. Masaryka v Chicagu získal medaili Za zásluhy o diplomacii a medaili Jana Amose Komenského. Předal je předseda Senátu Vystrčil, který je v USA s podnikatelskou misí českých firem.
Tomáš Garrigue Masaryk byl nesmírně činorodý člověk. Popsat a kriticky zhodnotit takovou osobnost proto není pro historika nic jednoduchého. Pavel Kosatík se do toho pustil hned nadvakrát.
Záznam hlasu Tomáše Garrigua Masaryka se do dneška téměř nedochoval. Výjimkou jsou dobové filmové týdeníky a archivní nahrávky Československého rozhlasu. Radiožurnál přichází s unikátními nahrávkami.
Památník Tomáše Garrigua Masaryka i celého Československa dnes slavnostně odkryli v nizozemském Rotterdamu. Masaryk se tam v roce 1914 sešel s britským historikem a publicistou Robertem Setonem-Watsonem, kterému předal svůj politický program. Tak se myšlenka na samostatný stát dostala až k nejvyšším britským kruhům, které do té doby nevěděly o Čechoslovácích prakticky vůbec nic.
Kolem 500 lidí podpořilo na Hradčanském náměstí v Praze prezidenta Miloše Zemana. Manifestaci s názvem Národe, probuď se! zorganizovala Strana práv občanů v čele s předsedou Janem Velebou a lidé z iniciativy Souhlasíme s výroky prezidenta. Akce se krátce zúčastnil i Miloš Zeman a položil věnec k soše Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož narození dnes uplynulo 165 let.
Vzkaz budoucím generacím zanechalo město Most v podstavci sochy Tomáše Garriguea Masaryka. Socha bude už na konci září stát v prostoru mezi mosteckým magistrátem a městským divadlem. Pamětní schránka je v podstavci od pondělí 1. září.
V Mostě by měla od letošního roku znovu stát socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Před padesáti lety sochu zničili dělníci při demolici starého Mostu. Dochovaly se jen části, podle kterých stvořili restaurátoři dílo znovu. Skoro půlka potřebných peněz se vybrala ve sbírce.
V Lánech na Kladensku obnovují tradici Masarykovy vatry. Založili ji místní dobrovolní hasiči v roce 1937 v den úmrtí Tomáše Garrigue Masaryka. Za první republiky se ohně na počest prvního prezidenta zapalovaly u všech hasičských stanic po celé republice.
Přesně před 160 lety se v Hodoníně narodil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zatímco na zámku v Lánech, kde státník pobýval na sklonku života, se slavilo už včera, v Masarykově rodišti uspořádali oslavy právě dnes. I přes mrazivé počasí přilákaly stovky lidí.
V Rožmberském paláci Pražského hradu začíná výstava s názvem Život TGM na Hradě - všední i sváteční, věnovaná 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.