V nizozemském Rotterdamu slavnostně odhalili památník T. G. Masaryka
Památník Tomáše Garrigua Masaryka i celého Československa dnes slavnostně odkryli v nizozemském Rotterdamu. Masaryk se tam v roce 1914 sešel s britským historikem a publicistou Robertem Setonem-Watsonem, kterému předal svůj politický program. Tak se myšlenka na samostatný stát dostala až k nejvyšším britským kruhům, které do té doby nevěděly o Čechoslovácích prakticky vůbec nic.
Památník má podobu sloupu s podobiznou Tomáše Garrigua Masaryka uprostřed a s mapou meziválečného Československa na svém vrcholu.
Paní Mirjam neskrývá nadšení z toho, jak památník vypadá. Je jednou z mnoha Nizozemců, kteří na něj finančně přispěli.
V Rotterdamu slavnostně odhalili pomník T. G. Masaryka, zakladatele Československa
Česká velvyslankyně v Nizozemsku Jana Reinischová vyjmenovává, kterých českých osobností si místní obyvatelé nejvíce váží.
„Je to například Komenský, možná, že slovo Comenius tady slyším daleko častěji, než v České republice. A myslím si, že Tomáš Garrigue Masaryk se svým učením je velmi inspirativní pro evropské státy a Holanďany zvlášť,“ popisuje.
Masarykův památník nepřilákal jen Nizozemce, přijeli se podívat i Češi žijící v Nizozemském království.
„Máme tady další místo, kam se Češi můžou podívat, když přijedou do Holandska a možná, že si pak taky vzpomenou na to, kdo republiku založil, a co to bylo za osobnost,“ myslí si paní Jana.
Masaryk byl významnou osobností známou po celé Evropě, není proto překvapivé, že do Rotterdamu přijeli i lidé jako pan Markus Bock, který bydlí víc než 250 kilometrů odsud, nedaleko Dortmundu.
„Jsem napůl Čech a napůl Němec a vážím si Masarykovy osobnosti. Vím, že tady v Rotterdamu začal s ideou na vznik nového československého státu,“ vypráví.
Na slavnosti zazpíval Jaroslav Hutka, který v Rotterdamu prožil emigraci před rokem 1989.