Narodili se v Americe, teď v kroji objíždějí Spojené státy a vybírají peníze na pomoc Ukrajině

Své zemi se teď snaží pomáhat Ukrajinci po celém světě. Ve Spojených státech intenzivně koncertuje Ukrajinský sbor hráčů na banduru a vybírá peníze, které posílá do své původní vlasti. Tito hudebníci z řad Američanů ukrajinského původu vnímají ruskou vojenskou agresi velmi osobně i proto, že jejich sbor vznikl v době boje Ukrajiny za nezávislost a proti bolševikům.

Od stálého zpravodaje Cleveland Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Neplačte pro mne, pokud v boji zhynu, jdu bránit naši Ukrajinu,“ zní v ukrajinštině z pódia sálu střední školy ve městě Medina na předměstí Clevelandu. Asi dvacet hráčů na tradiční ukrajinský nástroj oblečených do ukrajinských krojů tu rozeznívá struny a zpívá Američanům, kteří zaplatili dobrovolné vstupné 10 dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncertu sboru banduristů a pomoci Ukrajině ze Spojených států mluví dirigent souboru Oleh Mahlay v reportáži zpravodaje Jana Kaliby

„Na Ukrajině je síť hráčů na banduru, které známe a o kterých víme, že teď trpí. Museli opustit své domovy v Charkově, Černijevu, v Kyjevě. Odejít z univerzit, kde učí. Někteří opustili zemi. Členové naší skupiny jim napřímo posílají peněžní dary,“ říká mi Oleh Mahlay, umělecký ředitel a dirigent souboru, který funguje na bázi dobrovolnictví.

Každý člen má svou vlastní práci, která ho živí. Ve volném čase společně objíždějí Ameriku a zvlášť teď s jasnou vizí pomoci Ukrajině.

„Většina z nás má k Ukrajině přímé vazby. Naši hráči na banduru se tam narodili nebo z Ukrajiny přišli jejich rodiče nebo prarodiče. Máme mezi námi i ukrajinského Kanaďana čtvrté generace. Já osobně jsem se narodil tady v Clevelandu, moji rodiče sem přišli po druhé světové válce. Ale mám pořád rodinu v Kyjevě a moje manželka na západní Ukrajině. I kolegy, kteří jsou mi blízcí, mám v Kyjevě, Lvově i ve zbytku země. Naštěstí jsou všichni zatím v bezpečí. Ale je to těžké. Svět teď vidí, co znamená ruská invaze na Ukrajinu.“

Návštěvníci koncertu hráčů na banduru Ukrajincům přispěli dobrovolným vstupným v doporučené výši 10 dolarů | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Sálem zní nejen staré ukrajinské písně – jedna o chlapci, co se loučí s rodiči a vyráží na východ země do boje, vznikla před šesti lety po ruské anexi Krymu a po začátku války o Donbas.

„Je to součástí naší mise. Je to pro nás velmi osobní – týká se to naší rodiny, našeho dědictví, naší kultury. A bohužel vidíme, že se historie opakuje. Vidíme to i v té hudbě. Některé naše písně jsou sto let staré, ale bohužel jsou i dnes aktuální. Doufejme, že tohle bude šance, aby se Ukrajina nadobro zbavila vojáků a vlivu Moskvy a dál pracovala na rozvoji svobodné a demokratické společnosti. Je to důležité pro Evropu i pro svět,“ myslí si umělecký ředitel Ukrajinského sboru banduristů v Americe Oleh Mahlay a vnímá, že hrůzy ruské války na Ukrajině zvýšily zájem o ukrajinskou otázku i o akce jeho souboru mezi těmi Američany, kteří jinak k Ukrajině žádný osobní vztah nemají.

„Rozhodně. Je to ohromující, kolik Američanů bez vazeb na Ukrajinu teď této zemi pomáhá. Tento dobročinný koncert se koná z iniciativy agentury, která nás oslovila a nemá s Ukrajinou nic společného. Ale chápou, co se tam děje, a hluboce to na ně zapůsobilo,“ povídá šéf ukrajinských banduristů v Americe Oleh Mahlay a vyhlíží blížící se větší koncert v Clevelandu a na podzim mnoho dalších, třeba v New Yorku.

Větší koncert sboru se uskuteční v červnu, další budou pokračovat třeba v New Yorku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme