Maďarsko vyhlásilo stav migrační krize. Posiluje ochranu hranic

Kvůli uzavření takzvané balkánské migrační trasy se Maďarsko obává podobných nepokojů, jaké na svých hranicích zažilo loni. Běženci se tehdy pokoušeli do země dostat násilím a policie proti nim zasáhla slzným plynem. Budapešť proto teď vyhlásila stav migrační krize. Na ochranu hranic vyšle také další vojáky a policisty. Podle levicové opozice jde ale o neodůvodněné a zbytečné strašení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští vojáci hlídkují u plotu na hranicích se Srbskem (archivní foto)

Maďarští vojáci hlídkují u plotu na hranicích se Srbskem (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Rakousko a následně i další státy na takzvané balkánské trase se rozhodly na své území vpouštět jen ty migranty, kteří chtějí v zemi požádat o azyl nebo jsou v nebezpečí.

Kvůli tomu se v Řecku nahromadilo asi 14 tisíc uprchlíků a dále na Balkáně je podle maďarských úřadů dalších zhruba 10 tisíc lidí, kteří nemají pro legální přechod hranic dokumenty. Maďarská vláda se proto obává, že se masa migrantů opět vydá směrem do Maďarska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko vyhlásilo kvůli uzavření takzvané balkánské trasy stav migrační krize. Posiluje ochranu hranic

„Nevíme, jak zareagují migranti, kteří jsou už teď v sousedních zemích. Vláda se proto rozhodla připravit. Maďarsko posílí ochranu svých hranic a vyhlašuje stav migrační krize pro celou zemi,“ oznámil maďarský ministr vnitra Sánodr Pintér.

Vláda tedy posílí ochranu hranic o 1500 vojáků a zatím blíže neurčený počet policistů. Nasazuje také techniku, aby v případě potřeby mohla v noci hranici po celé délce osvětlit.

Připravuje se také na to, že by se migranti mohli pokusit do země proniknout přes Rumunsko. Zatím tomu nic nenasvědčuje, ale pokud by se tak stalo, chce být Maďarsko připravené postavit na hranicích s Rumunskem plot, a to do deseti dnů.

Vládu kvůli opatření kritizuje zejména levicová opozice. Sociální demokraté tvrdí, že premiér Viktor Orbán namísto podpory společného evropského řešení zbytečně šíří atmosféru strachu a že k vyhlášení krize zatím není důvod. Vládní strana Fidesz naopak obvinila levici z toho, že by migranty raději hostila bez omezení.

Gregor Martin Papucsek, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme