Z Kosťantynivky se evakuují desetitisíce lidí. ‚Nikdo neví, kam jet,‘ říká zástupce vojenské správy

Ukrajinské úřady evakuují obyvatele nejohroženějších míst na východě země. Blíží se k nim ruská armáda a tamní města jsou každý den cílem klouzavých leteckých bomb, raket a dělostřeleckých granátů. Jedním z takových měst je dříve 70tisícová Kosťantynivka.

Od stálého zpravodaje Kosťantynivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Teď probíhá především evakuace dětí. Naše město a okolí je nepřetržitě ostřelováno a situace se zhoršuje. Rusko používá různé druhy zbraní a prakticky každý den máme mrtvé nebo zraněné,“ říká zástupce náčelníka vojenské správy města Mykola Tereščenko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z Ukrajina od Martina Dorazína

„Lidi se z města evakuují samostatně nebo s pomocí humanitárních organizací a my děláme vše pro to, abychom zachránili lidské životy,“ popisuje Tereščenko.

Před válkou žilo v Kosťantynivce asi 70 tisíc lidí. Po začátku ruské invaze jich hodně odjelo, pak se začali vracet a přibyli uprchlíci z frontových městeček a vesnic, ale současný počet obyvatel se dá jen odhadovat.

„Počty obyvatel se každým dnem mění, protože se evakuují rodiny s dětmi. Ve městě teď zůstalo asi osmnáct až dvacet tisíc civilistů, ale situace je den ode dne horší. Pomoct potřebujeme hlavně s evakuací,“ pokračuje Tereščenko.

„Lidi nevědí, kam mají jet, hledají si nové bydlení a jsou mezi nimi i nemocní nebo lidé nepohybliví, s trvalým postižením. Zábleskem mírového života je to, že zatím máme elektřinu i vodu. Veškeré městské komunální služby pracují a naši zaměstnanci pořád opravují poškozenou infrastrukturu,“ přibližuje Tereščenko.

Ukrajinský dron podle Ruska zasáhl sklad paliv ve Voroněžské oblasti. Na místě vypukl požár

Číst článek

Město podle něj zatím nepotřebuje potravinovou pomoc. Obchody prý zatím fungují dobře a jediné omezení pro obyvatele je zákaz vycházení od pěti odpoledne do devíti ráno.

Co ale podle Tereščenka Kosťantynivka nutně potřebuje, jsou prostředky individuální ochrany pro zaměstnance městských technických služeb. Ti totiž neustále odstraňují následky ostřelování a rozebírají trosky domů, ale také budují obranné linie za městem.

„Sháníme lékárničky a obzvlášť turnikety k zastavení krvácení. Potřebujeme také helmy a neprůstřelné vesty,“ vysvětluje.

Městu Kosťantynivka v Doněcké oblasti pomáhají české dobročinné humanitární organizace. Například spolek Neohnutí městu dodal evakuační a pohřební auta nebo vozidla pro převoz zraněných. Pomáhají také jednotlivci, třeba Alois Zwesper, Petr Drápal nebo František Glac v Kosťantynivce zrekonstruovali azylové centrum. 

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme