Zbourání Strahovského stadionu zatím podle ČSTV nehrozí

Český sport potřebuje nutně finanční pomoc. Ministerstvo školství před pár měsíci uvedlo, že sportu chybí více než miliarda korun. Podle mnohých názorů za to může především stavba hokejové haly v pražské Libni, kterou nyní musí splácet společnost Sazka a nezbývá jí tak na jiné věci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všesokolský slet - Strahov 2006

Všesokolský slet - Strahov 2006

V souvislosti s tím se v médiích objevily spekulace o možném prodeji majetku Českého svazu tělesné výchovy, možná i stadionu na pražském Strahově, toho stadionu, na kterém se kdysi konaly spartakiády. Zástupci ČSTV ale dnes oznámili, že k tomuto kroku se nyní nechystají.

Podle generálního sekretáře ČSTV Jana Boháče dokládá chybějící finance nejen analýza MŠMT z roku 2009, ale i dílčí výsledky studie EU. Tento fakt deklarovali i zástupci politických stran, kteří na květnové konferenci Sport a stát vyjádřili vůli dosáhnout ve financování českého sportu evropského průměru.

„Z našich propočtů chybí ČSTV minimálně 300 miliónů korun nikoliv na rozvoj sportu, ale na rok 2011 na přežití, tedy na zachování regionálních soutěží, činnost sportovních svazů a zachování provozu sportovních zařízení,“ vypočítává Boháč. Ideální částkou pro realizaci koncepce podpory sportu v ČR by podle něj byla právě suma ve výši jedné miliardy korun.

Výkonný výbor ČSTV v říjnu loňského roku uvedl, že sportovní organizace pečují o sportovní zařízení v hodnotě přesahující 60 miliard korun. Prodej majetku však podle Boháče řešením situace není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Bubma hovoří s Janem Boháčem o finanční situaci ČSTV.mp3

„Naším záměrem je majetek optimalizovat, zvýšit efekt jeho využití, a v případě, že nalezneme některou část majetku zbytnou a nepotřebnou, budeme jednat o tom, jak se s ní dále naloží, Nemusí to být vždy jen prodej

Dnes se v médiích řešil možný prodej majetku na Strahově, kde ČSTV vlastní asi 10 procent majetku. Podle Boháče je dobře, že se otevřela diskuze o rozvoji Strahova. „Jestli to dopadne tak, či onak, rozhodně bych nehovořil o bourání stadionu,“ dodává Boháč s tvrzením, že areál Strahova je víceméně využitý..

Diskuze o Strahovu je ve fázi záměru a o prodeji dalších nemovitostí ČSTV také zatím neuvažuje. Finance chce svaz podle Boháče získávat mobilizací vlastních zdrojů, prostřednictví sponzorů nebo donátorů, ale i jednáním se státem, byť v době, kdy se kvůli šetření možná budou snižovat platy policistů, hasičů a učitelů.

„Programové prohlášení vlády sport obsahuje a myslím si, že tady prostor pro jednání je, ve srovnání s objemem prostředků, o kterém se jedná u policie či učitelů, pohybuje se v jiných relacích, než sport,“ dodává generální sekretář ČSTV Jan Boháč.

Zbourání Strahovského stadionu může ovlivnit rozhodnutí magistrátu

I když ČSTV zatím o prodeji Strahova neuvažuje, byla tato varianta zmíněna na dnešní tiskové konferenci. Na místě Strahovského stadionu by mohly vyrůst luxusní byty. Uvolněné pozemky by mohly mít hodnotu až sedmi miliard korun. S tím, že s chátrajícím stadionem je třeba něco udělat souhlasí i pražský magistrát.

Jak Radiožurnálu potvrdila Karolína Kudynová z Útvaru rozvoje města, v konceptu územního plánu jsou zatím dvě rovnocenné varianty. „Jedna varianta řeší území stadionu jako plochu sportu, areál kolejí ČVUT je zakreslen jako smíšené území, což umožňuje jejich zachování, ale také přeměnu téměř na cokoliv. Ta druhá varianta navrhuje celé území stadionu jako smíšenou plochu,“ vysvětluje Kudynová.

Stadion, který pojme až 240 tisíc diváků je památkově chráněný a podle některých zdrojů je největší na světě. V minulosti se na něm konaly sokolské slety, spartakiády, a také koncerty světových umělců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karolína Kudynová popisuje varianty územního plánu Strahova.mp3

V dnešní době se stadion nachází v neutěšeném stavu a otázka, co s ním, je tedy na místě. Město Praha už před dvěma lety uspořádalo urbanistickou soutěž na budoucí podobu celého Strahova.

Architekti navrhli částečně zachovat sportoviště a většinu území využít pro bydlení. V konceptu územního plánu jsou v současnosti dvě varianty, z nichž jedna umožňuje jak likvidaci vysokoškolských kolejí, tak stadionu.

Karolína Kudynová z Útvaru rozvoje města Radiožurnálu řekla, že o výsledné variantě musí rozhodnout politici:

„Nyní probíhá zpracovávání připomínek a námitek ke konceptu územního plánu. Varianty jsou v současné době rovnocenné, dosud v nich nebylo rozhodnuto, což už záleží na rozhodnutí politické reprezentace hlavního města. Pokud by byla odsouhlasena druhá varianta, tak to umožňuje zbourání toho stadionu,“ dodala Kudynová.

Jan Herget, Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme