V Česku se podle detektivů ve velkém perou špinavé peníze. Resort spravedlnosti chystá nový zákon

Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon, který by soudům mohl usnadnit zabavování peněz ze zločinné činnosti. Nyní musejí kriminalisté při podezření na praní špinavých peněz prokazovat nelegální činnost. Podle návrhu zákona by v budoucnu stačilo, aby peníze naplňovaly některé z podezřelých okolností, aby je úřady mohly zabavit, popsal Radiožurnálu právník Lukáš Kraus z organizace Rekonstrukce státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti

Přes bankovní účty podle detektivů ročně protečou desítky miliard korun ze zločinné činosti | Zdroj: Profimedia

„Bude stačit splnit určité indicie, aby soud mohl rozhodnout o zabavení peněz,“ vysvětlil Kraus a pokračoval: „Půjde například o nějakou neschopnost doložit původ prostředků, nějaké podezřelé pohyby na účtu a tak dále.“

Takzvaným praním špinavých peněz se zločinci snaží zlegalizovat peníze, které si „vydělali“ nezákonnou činností, třeba prodejem drog. Příkladem je takzvaná kauza Chemik, kterou se zabývali čeští detektivové.

Týkala se úklidové služby podnikající v Česku, které najednou na bankovní účet přišla z jedné východní země velká suma peněz, uvedla Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Ředitel NCOZ Jiří Mazánek během rozhovoru (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„To bylo podezřelé, proto transakci začali prověřovat analytici,“ popsal před časem šéf elitních detektivů Jiří Mazánek. „Zjistíte, že ta částka má být poslána do švýcarské banky a je vykazována za zprostředkování poměrně složitých důlních obchodů, těžbu ropy, což je naprosto nesmyslné,“ dodal Mazánek.

Kriminalisté stovky milionů v případu Chemik zabavili, po čase však museli sumu uvolnit, protože se jim nepodařilo nelegální činnost prokázat.

Podobné situace by měl řešit nový zákon navrhovaný resortem spravedlnosti. Podle analytika Krause hrozí, že Parlament nestihne změny v tomto volebním období projednat. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka uvedl, že resort cílí na dodržení termínu 31. prosince letošního roku.

Praní špinavých peněz se snaží zabránit i Evropská unie. Od června platí na celém jejím území přísnější pravidla – nově třeba už nejde platit v hotovosti nad 10 tisíc eur, tedy nad asi 250 tisíc českých korun.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme