Mráz plní noclehárny a azylové domy. Lidé bez domova nepohrdnou ani takzvanou teplou židlí
Některé jihočeské azylové domy zavedly kvůli mrazům krizový režim. Lidé bez domova sem teď přicházejí i přenocovat. Když se noclehárna zaplní, další klienti spí na židli.
Jakmile se ráno otevře denní centrum azylového Domu sv. Pavla v Českých Budějovicích, je skoro hned plno. Pravidelně sem chodí například pan Petr. „Máme zmrzlé nohy, tady nám dají nějaké věci. Jsem za to rád,“ říká.
Do azylového domu v Českých Budějovicích během mrazivého dne zašla Jitka Cibulová Vokatá
Velký zájem je o přenocování. Když se lůžka v noclehárně zaplní, mohou další klienti zůstat alespoň na takzvané teplé židli. Toho využil pan Miloš. „Přišel jsem včera večer v půl desáté, byla zima, tak jsem zůstal přes noc,“ líčí.
Všechny lidi bez domova, kteří přijdou do azylového domu, zapisuje pracovnice Katarína Svobodová. „Od začátku roku jsme museli odmítnout devatenáct klientů na nocležnu, ale díky teplé židli je můžeme alespoň nechat v teple. Po celý únor se teploty drží pod nulou a to zkrátka na přespávání venku není dobré,“ komentuje.
Na plzeňskou katedrálu dohlíží bezdomovci. Od Nového roku tam ubylo hluku i žebrání
Číst článek
Denním centrem českobudějovického Domu sv. Pavla nyní projde podle vedoucí Petry Vohlídalové kolem padesáti lidí denně. Přes noc jich může díky krizovému režimu zůstat o dvacet víc než obvykle.
V mrazivých dnech můžou noclehárnu využít i ti, kdo nemají na poplatek. „Můžeme přenocování uhradit z projektu Budějcká noclenka, ale mrazivých nocí už je tolik, že peníze rychle mizí. Jsme vděční každému, kdo přispěje,“ dodává Petra Vohlídalová.
Krizový režim mají v těchto dnech také charitní noclehárny v Jindřichově Hradci a Táboře. Zatím je tam dostatek volných míst, stejně jako v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže v Českém Krumlově, kde funguje už sedmou zimu služba Teplá židle.