„Chci, aby byla řešena otázka problémových bezdomovců, je to třeba dělat komplexně. V první linii je potřeba maximálně pomoci těm bezdomovcům, kteří pomoc chtějí,“ říká senátor Hraba pro Radiožurnál.
„Trestání lidí bez domova samozřejmě není řešením. Řešení je předcházení bezdomovectví,“ říká pro Český rozhlas ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
„Když si získáte něčí důvěru a on se otevře, tak je to skvělé. Některé příběhy, které nám vyprávějí, jsou fascinující,“ popsala Eliška Mocková v seriálu Narozeni do svobody.
Rostoucího tlaku na služby si všímají hlavně nevládní organizace a jejich pracovníci v terénu. Stále více lidí potřebuje pomoc, jak popisuje Patrycja z organizace Daruj čaj.
Dvě speciální iglú pořídila prachatická radnice společně s organizací Prevent, protože ve městě chybí noclehárna a ty vzdálenější někteří ani využít nemohou.
Někteří to dělají pro peníze, jiní pro vlast. Část to dělá prostě proto, že „nemají, co jiného by dělali“. Neznámý počet lidí bez domova podepsal smlouvu s ruskou armádou, aby šli bojovat na Ukrajinu.
Větší města se potýkají s problémy s lidmi bez domova. Problémy se nevyhnuly ani Kroměříži, kde je situace podle místních občanů dlouhodobě opravdu velmi nepříjemná.
Arnaldo je sicilský důchodce. V posledních letech si už nemohl dovolit zaplatit byt. Proto se nejprve obrátil na sociální služby svého města a poté se rozhodl vyhledat azyl na letišti v Bologni.
Díky spolupráci s organizací Sola Pomáhá rozdávají medici na ulici také balíčky s nejnutnějšími hygienickými potřebami pro ženy. V Praze na Vltavské jsou medici vždy v úterý od půl osmé večer.
Idylka, kterou si většina společnosti se sněhem, má svou odvrácenou stránku. Umrzání lidí, kteří nemají domovy, z jejichž oken by se mohli dojímat nad příchodem zimy.
„Některé noclehárny mají možnost, když má osoba bez domova třeba psa, vstoupit i se zvířetem,“ vysvětluje ředitel Centra sociálních služeb Jan Desenský.
Lidé bez domova se k práci pro městskou část dostali přes spolek Mezi4stěny, který řeší problematiku bezdomovectví. S radnicí uzavřel smlouvu, zajišťuje konkrétní dvojice a vyplácí jim odměnu.
Když na Kyjev dopadají rakety a drony, Vadym s Aljonou, pár bez domova, se nemá kam schovat. Ukryjí se spolu pod větvemi rozkvetlého kaštanu v parku, píše britský The Guardian.
Někteří u praktického lékaře nebyli roky, jiní nemají svého doktora, a někdy ani zdravotní pojištění. Pro lidi bez střechy nad hlavou fungují v Praze a v Ostravě ordinace Armády spásy.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí by měl lidem v bytové nouzi pomoci zákon o podpoře v bydlení. Spolupracuje na něm s ministerstvem pro místní rozvoj.
Ocitnout se na hranici bezdomovectví je podle ředitele Charity České Budějovice Františka Nestávala dnes velmi snadné. Každý z lidí bez domova průměrně dluží částku kolem sta tisíc korun.
Lidí bez domova už přibývá, upozorňují terénní pracovníci. Vidí to na situaci v centru Teplic. Snaží se je proto oslovovat a nabízet jim služby nízkoprahového centra.
Vlastní demolici má mít na starosti speciální rypadlo, které domy rozebere pomocí hydraulických nůžek. Firma, která má demolici na starosti, se má také postarat o odpad, který po bourání zůstane.
V posledních čtyřech hostelích zbývá zhruba 160 obyvatel, ale momentálně není pro všechny klienty návazné bydlení. Šedesáti lidem tak hrozí návrat zpátky na ulici.
Praha plánuje na konci června zavřít své humanitární hotely pro lidi bez domova, které pro ně otevřela v době koronavirové pandemie. Desítky z nich ale nemají kam jít. Co s nimi bude?