Bitva o AI mezi miliardáři teprve začala

Miliardáři, kteří se teď pohybují kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa, mohou navenek působit jako soudržná parta. Nebo aspoň že si nechtějí škodit a mají rozdělená teritoria. Ale holt zákony moci jsou silnější než nějaké staré kamarádství.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Jeff Bezos, generální ředitel Alphabet Sundar Pichai a podnikatel Elon Musk na inauguraci Donalda Trumpa

Podnikatel Jeff Bezos, generální ředitel Alphabet Sundar Pichai a podnikatel Elon Musk na inauguraci Donalda Trumpa | Zdroj: Abaca Press / Alamy / Profimedia

Elon Musk a Sam Altman se potkali už před lety, byli u zrodu společnosti Open AI, která vyvinula přelomový model umělé inteligence s názvem ChatGPT. Dokonce spolu firmu kdysi řídili. Pak se jejich cesty rozešly, každý řešil své zájmy, proto nový spor mezi nimi vyvstal poměrně nečekaně. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Bitva o AI mezi miliardáři teprve začala

Elon Musk vytváří hlavní titulky novin nyní už každý den. Minulý týden jednou z hlavních zpráv ve světových médiích bylo, že Musk se skupinou spřízněných fondů chce koupit Open AI a že nabízí necelých sto miliard dolarů. Společnost se podle posledního kola financování přitom oceňuje o půlku dráž. 

Ono ale nejde o hru

Šéf OpenAI Altman na Muskově sociální síti X vcelku vtipně kontroval, že sice OpenAI neprodá, ale klidně koupí jeho Twitter za čtvrtinu ceny. A přidal glosu ve smyslu, že Musk není úplně šťastný člověk a že jej lituje. Podle Muska je Altman zase křivák. 

Výměna invektiv by byla docela zábava, kdyby nešlo o vážnou věc.

Musk svou arogantně podanou nabídku posléze vysvětlil tím, že nucené převzetí OpenAI by zabránilo jejímu případnému zneužití. To údajně hrozí kvůli tomu, že Altman chce z původní neziskové výzkumné organizace udělat ziskovou společnost.

Elon Musk představil nejnovější verzi chatbota Grok 3. Má ‚porozumět vesmíru‘ a ‚jít za pravdou‘

Číst článek

Altman do týdne předložil jiný plán. Chce radě ředitelů neziskovky udělit nadstandardní hlasovací práva. Ta by zajistila, že si udrží kontrolu nad OpenAI, která bude přeměněna na ziskovou, takzvanou veřejně prospěšnou korporaci.

Její nezisková rada by měla mít sílu přehlasovat jak nepřátelské nabídky převzetí podobné té, co přišla od Muska, tak i od stávajících financiérů, kterými jsou například giganti Microsoft a SoftBank. Je pravda, že kvůli snaze změnit OpenAI z nezisku na firmu před rokem a půl odešlo z firmy několik klíčových lidí. 

Musk jedná jako pán zeměkoule

Na to, jaký byl skutečný záměr Muskova nájezdu na OpenAI, existuje víc názorů. Muskovi už dříve vadila investice Microsoftu do OpenAI, označil ji za zradu projektu, ovšem dle kritiků mu ve skutečnosti vadilo, že OpenAI si stahuje peníze od investorů pro sebe.

‚Pravidla ochrany životního prostředí brzdí pokrok.‘ Trump s Muskem vystoupili v rozhovoru na Fox News

Číst článek

Musk se také pochlubil konkurenčním modelem umělé inteligence s názvem Grok 3, který má být nejchytřejší na světě, což tedy zatím uživatelé zpochybňují.A že ze své sítě X udělá dlouho očekávanou, přelomovou takzvanou aplikaci pro všechno, pro placení, umělou inteligenci i zábavu a výdělek na sociální síti. 

Motivem nájezdu mohl být tedy marketing jeho nového produktu. A správní rada OpenAI uvedla, že šlo o poslední pokus Muska eliminovat svou konkurenci v umělé inteligenci.

Jenže se stejnou pravděpodobností hrozí, že se svého záměru nepřátelského převzetí OpenAI nevzdá. Musk už teď jedná jako pán zeměkoule, a tu právě AI začíná radikálně měnit.

Proč by se přece nejmocnější muž světa takhle jednoduše vzdával. Může to být teprve začátek velké hry.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme